Budżet małżeński – jak planować wydatki?

Już dawno minęły czasy, w których to mężczyzna, czyli „głowa rodziny” zarabiał pieniądze i kontrolował wszystkie wydatki. Współczesne kobiety są niezależne i potrafią doskonale planować wszelkie wydatki. Co więcej, okazuje się, że w tej kwestii są o wiele lepszymi strategami niż panowie. Jak generowany jest dzisiaj domowy budżet? Czy małżeństwa „wrzucają” pensję do wspólnej puli, a może korzystają z oddzielnych kont i dzielą się wydatkami?

Jak uniknąć kłótni o pieniądze?

Okazuje się, że nadal to mężczyźni zarabiają więcej i to oni są głównymi żywicielami rodziny, chociaż kobiety radzą sobie na arenie zawodowej coraz lepiej. Aby uniknąć pretensji o wydatki, rozdzielanie kosztów codziennych zakupów czy nieplanowane inwestycje finansowe, warto po prostu założyć wspólne konto i każdego miesiąca przelewać tam określoną pulę pieniędzy. Świetnym rozwiązaniem jest wspólne konto, z którego realizowane są stałe opłaty, jakie wiążą się z eksploatacją mieszkania albo dokonywane zakupy.

Co ciekawe, banki oferują dzisiaj wspólne konto nie tylko małżeństwom, ale również partnerom i osobom niespokrewnionym. Każda z tych osób ponosi dokładnie taką samą odpowiedzialność za prowadzenie rachunku i ma takie samo prawo do użytkowania zgromadzonych na takim rachunku środków. Każda z tych osób otrzymuje również karty płatnicze, dzięki czemu może wypłacać gotówkę czy robić zakupy płacąc za pośrednictwem terminala.

Strategia wydawania pieniędzy

W idealnej sytuacji, w pierwszej kolejności należy realizować konieczne do spłaty zobowiązania, czyli opłacać rachunki, faktury, płacić za niezbędne do codziennego komfortu domowego życia rzeczy. Dopiero wtedy widać wyraźnie, jaką wysokością środków można swobodnie dysponować. Okazuje się, że przeciętne małżeństwo żyjące w Polsce każdego miesiąca wydaje jedynie 150 złotych na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. W takie wydatki wlicza się wyjście do kina czy restauracji. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę innych mieszkańców Unii Europejskiej.

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że polskie małżeństwa powinny lepiej zarządzać finansami, a wspólne konto może im to ułatwić. Mając do dyspozycji całą pulę pieniędzy, o wiele łatwiej jest planować wydatki. Co ważne, przeciętne gospodarstwo domowe mogłoby generować miesięczne oszczędności rzędu 250 złotych. Wystarczy tylko wdrożyć w życie strategię obniżania kosztów codziennego funkcjonowania.

Jak oszczędzać pieniądze?

Jeśli budżet w związku nie rozkłada się równo, wspólne konto można założyć w celu oszczędzania. Każdy z partnerów może posiadać indywidualne konto bankowe, z którego korzysta na co dzień, ale wspólne konto może być doskonałym rozwiązaniem, by zbierać na wspólne cele, na przykład remont mieszkania czy wymarzone wakacje. Wystarczy, że każda z osób mająca pełne prawo do korzystania z takiego konta, będzie co miesiąc przelewać na rachunek ustaloną kwotę.

Poprzedni artykułLokata na 3 miesiące, czyli pomysł na większe oszczędności.
Następny artykułJak zabezpieczyć majątek i prowadzić spółkę LTD po BREXICIE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj