Charakterystyka spółek w pigułce – co należy o nich wiedzieć aby wybrać odpowiednią formę prawną?

Każde przedsiębiorstwo działa w oparciu o formę prawną, która reguluje sposób jej działania, odpowiedzialności wspólników, czy sposobu księgowania i opodatkowania. Każda z form prawnych przewidzianych przez polskie prawo posiada swoje wady i zalety, które warto poznać przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej.

Jak wybrać formę prawną spółki? Rodzaje spółek

Ogólny podział spółek to: prawa cywilnego (spółka cywilna) oraz spółki prawa handlowego, które dzielimy na:

  • Spółki osobowe (jawne, partnerskie i komandytowe),
  • Spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością).

Spółka cywilna (S.C.)- charakterystyka, wady i zalety

Spółka cywilna stanowi najprostszy rodzaj spółki, a jej działanie opiera się na przepisach Kodeksu Cywilnego. Nie posiada osobowości prawnej, co dla jej właściciela oznacza, że podatek dochodowy jest obliczany w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Taki rodzaj spółki może założyć dowolna osoba fizyczna, jak i istniejące już podmioty. Posiada pewne zalety, takie jak np. możliwość prowadzenie uproszczonej księgowości czyli księgi przychodów i rozchodów (KPIR). Minusem jest w tej sytuacji fakt ponoszenia solidarnie pełnej odpowiedzialności wspólników. W sytuacji konieczności pokrycia zobowiązań, wierzyciele mogą sięgać do prywatnego mienia jej właścicieli – jest tu pełna odpowiedzialność. Wiele osób na początku działalności wybiera właśnie spółkę cywilną jako formę działalności również ze względu na prosty proces rejestracji (CEIDG).

Spółka jawna (Sp.j.)

Konieczność przekształcenia spółki cywilnej w jawną dotyczy każdego, kto osiągnął przychody w ciągu ostatnich dwóch lat na poziomie ponad 800 000 Euro. Co, jednak istotne, spółka jawna także nie posiada formy prawnej. Umowa spółki musi być zawarta pisemnie . Wymaga się też rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), zamiast w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W przypadku spółki jawnej wciąż mamy możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości – księgi przychodów i rozchodów (KPIR), co można realizować samodzielnie lub przez biuro rachunkowe.

Spółka partnerska (Sp.p.)

To unikalny rodzaj spółki, przeznaczony tylko dla wolnych zawodów. Mogą ją założyć tylko osoby fizyczne np. lekarze, adwokaci itp. Zasady działania spółki partnerskiej reguluje Kodeks spółek handlowych. Jej właściciele, jednak ręczą całym swym majątkiem za wszelkie zobowiązania.

Spółka komandytowa (Sp.k.)

To rodzaj spółki dla osób o różnorodnych kapitale i różnej roli w spółce. Posiada tę zaletę, że pozwala wspólnikom na „rozłożenie” odpowiedzialności za zobowiązania i prowadzenie jej na co dzień. W spółce komandytowej komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a pozostali – komendariusze, tylko odpowiedzialność ograniczoną do wniesionego wkładu. Rejestracja spółki odbywa się poprzez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS). W przypadku spółki komandytowej należy wybrać takie biuro rachunkowe, które będzie prowadzić pełną księgowość (księgi rachunkowe).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.)

To najpopularniejsza forma spółki prawa handlowego – spółka kapitałowa dla jednej lub więcej osób. Odróżnia ją, jednak fakt, że za zobowiązania finansowe nie odpowiadają wspólnicy, a egzekucje dokonują się z majątku spółki i do wysokości kapitału zakładowego (z pewnymi szczególnymi wyjątkami). Co ważne, rejestracja spółki z o o powoduje, że jest ona osobą prawną. Rejestracja Sp. z o.o. odbywa się w Krajowym Rejestrze sądowym (KRS) drogą tradycyjną bądź internetową. Tradycyjna rejestracja wymaga wizyty u notariusza i jest procesem dłuższym i droższym niż ta dokonana online za pomocą serwisu S24. Pamiętać należy jednak, że rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez S24 wiąże się z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi umowy spółki, a to właśnie w niej zawarte są kluczowe informacje np. o kompetencjach wspólników, czy sposobie reprezentacji spółki.

Źródło: https://keep-going.pl/

 

Poprzedni artykułGdzie najłatwiej zlecić druk plakatów?
Następny artykuł3 rzeczy, które warto wiedzieć o marketingu w wyszukiwarkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj