Dlaczego warto inwestować w młodym wieku? Poznaj 5 podstawowych korzyści!

W przypadku inwestowania im szybciej podejmiemy decyzję, tym szybciej zyskamy korzyści. Niestety w Polsce stosunkowo niewiele osób decyduje się na taki krok, z powodu braku dostatecznej wiedzy, środków lub odwagi. Im szybciej dana osoba zacznie inwestować w swoją przyszłość, tym szybciej będzie mogła liczyć na potencjalne zwroty ze swoich inwestycji. Jeżeli jednak nadal zastanawiasz się, czy warto inwestować, czy też nie, zapoznaj się z powodami, dla których warto zdecydować się na taki krok.

1. Kumulacja odsetek to ogromna różnica

Dokonywanie ciągłych reinwestycji zarobków to gwarancja szybkiego zwrotu z inwestycji wraz z biegiem czasu. Przykładowo, jeżeli wartość naszego portfela inwestycyjnego wynosi 100 zł, jednak w wyniku podjętych działań zysk ten w skali roku wyniósł 10%, wówczas w kolejnym roku wartość portfela wynosić będzie 110 zł. Oczywiście przykład oparty jest na przykładach niewielkich sum. Im więcej środków będzie pracowało, tym na wyższy zysk można liczyć. Do momentu spieniężenia inwestycji, obowiązek podatkowy od zysków jest odroczony. W tym przypadku wymienić można także produkty emerytalne, jak IKE, które pozwalają na całkowite zwolnienie z podatku do zysków kapitałowych w momencie wkroczenia w wiek emerytalny.

2. Szybkie nadrobienie strat

W przypadku inwestycji o dużej zmienności można liczyć na największe zyski. Zdają sobie z tego sprawę zwłaszcza te osoby, które w swoim życiu podejmowały dużo inwestycji i znają ten temat niemal od podszewki. Jeśli wartość portfela klienta pomniejszy się z obojętnie jakich przyczyn, zakładając, że klient jest młody i będzie miał czas na odrobienie ewentualnych strat, można liczyć na udaną inwestycję mimo chwilowych niepowodzeń. Należy jednak pamiętać o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Osoby, które decydują się na inwestowanie stosunkowo późno w swoim życiu, bardzo często ostrożniej podchodzą do kwestii związanych z inwestowaniem swoich środków. Wpływ na takie zjawisko ma czas, jaki dana osoba ma do wieku emerytalnego. Ponadto wpływ może mieć także zgromadzony kapitał w okresie pracy zawodowej.

3. Możliwość kontrolowania kapitału oraz ograniczenie wydatków

Dzięki podjęciu prób inwestowania w młodym wieku nabywa się korzystny nawyk kontroli swoich wydatków oraz gospodarności w kwestii lokowania środków. Kontrolowanie wydatków pozwala także ograniczyć ich wysokość w razie potrzeby. To zarabianie pieniędzy poprzez ich oszczędzanie. Osoby impulsywne, które dokonywały w swoim życiu impulsywnych decyzji, często nie zdają sobie sprawy, jak duże wydatki ponoszone są bezcelowo pod wpływem impulsu. Tak więc inwestowanie może w danej osobie wyrobić nawyk kontroli i wpłynąć pozytywnie na wysokość zaoszczędzonych środków.

4. Poprawa jakości życia

Co ciekawe, inwestycje poprzez oszczędzanie to możliwość znacznej poprawy jakości życia. Osoby inwestujące w produkty inwestycyjne podejmują szereg działań na rzecz poprawy jakości życia. Dzięki wczesnym inwestycjom zmniejsza się ryzyko podjęcia nieracjonalnych i impulsywnych działań, które w przyszłości mogłyby zaważyć na jakości życia emerytalnego. Niestety stosunkowo niewiele osób w młodym wieku martwi się tym, co stanie się z nimi za kilka lat. Mamy tendencję do tego, że żyjemy tu i teraz, nie myśląc, co będzie jutro. Warto więc zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo i jakość życia w wieku podeszłym jeszcze będąc młodym człowiekiem.

5. Wyprzedzanie innych

Im wcześniej zaczniemy interesować się produktami inwestycyjnymi, tym większą kontrolę zyskamy nad rynkiem. Rozumienie produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych to bardzo przydatna umiejętność. Decydując się na inwestowanie w wieku młodszym, można liczyć na to, że w przyszłości, kiedy inni będą martwili się o swój los, osoba inwestująca będzie mogła pozwolić sobie na to, na co nie mogą pozwolić sobie inne osoby. Podjęcie inwestycji w młodym wieku pozwoli na ochronę przed ewentualnymi niepowodzeniami finansowymi. Kiedy środki staną się niestabilne, wczesne inwestowanie będzie bardzo pomocne w przypadku zażegnania kryzysu. Osoba inwestująca będzie miała znacznie więcej czasu od innych na przeczekanie złej koniunktury rynkowej.

Czy istnieje jakieś ryzyko związane z produktami inwestycyjnymi?

Należy mieć na uwadze, że inwestowanie może wiązać się z pewnym ryzykiem. Nie podejmując jednak owego ryzyka, niczego nie zyskamy. Inwestowanie w porównaniu z tradycyjnymi lokatami bankowymi daje możliwość wyższego zwrotu z ulokowanych wcześniej pieniędzy. Inwestowanie to forma długotrwałego oszczędzania, które daje kontrolę nad wydatkami oraz daje szansę lepszego życia w przyszłości. Należy uwzględnić, że długoterminowe inwestycje mogą wiązać się z malejącymi aktywami, jednak strata nie jest materializowana w przypadku, kiedy nie wycofamy środków w momencie straty na wartości naszego portfela inwestycyjnego.

Poprzedni artykułFinansowanie startupu kapitałem od inwestora czy własnym?
Następny artykułCo wspólnego ma pozycjonowanie, google i SEO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj