Jak sprawdzić upadłość konsumencką osoby fizycznej?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem prawnym, które z roku na rok zyskuje na popularności. Korzystne dla osób fizycznych zmiany w prawie upadłościowym spowodowały wzrost zakładanych spraw o restrukturyzację lub upadłość. W związku z tym, wielu wierzycieli jest zainteresowanych sytuacją finansową osób, które nie zrealizowały wobec nich zaległych zobowiązań. Z tego powodu planowane jest powstanie instytucji, która pozwala na weryfikację zadłużenia osoby fizycznej.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – czym jest?

Krajowy Rejestr Zadłużonych to serwis, który ma zapewnić wierzycielom dostęp do aktualnych akt postępowań restrukturyzacyjnych, upadłościowych oraz wpłynąć na przyspieszenie tych postępowań. Dzięki Rejestrowi wierzyciele będą mogli zweryfikować niewypłacalność innych podmiotów (osób fizycznych). Jeśli jesteś zainteresowany konsultacją z zakresu upadłość konsumencka Gdańsk, skontaktuj się z prawnikiem, który pomoże Ci ustalić status osób, wobec których są albo były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne lub upadłościowe.

Podstawowym celem powołania rejestru było zapewnienie wierzycielom wglądu do akt postępowań upadłościowym poprzez internet. Dzięki temu dostęp do danych stał się powszechny oraz zwiększyła się transparentność postępowań. Kolejnymi zaletami istnienia takiej bazy jest:

  • ujawnienie szerokiego zakresu danych dotyczących prowadzonego postępowania,
  • zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego,
  • usprawnienie nadzoru nad działalnością administracyjną sądów,
  • przyspieszenie i usprawnienie postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych
  • zwiększenie efektywności postępowań,
  • wykonanie obowiązku nałożonego przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego.

Jakie informacje znajdują się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Rejestr będzie zawierał informacje o osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych, które nie są osobami prawnymi, a wobec których prowadzone są lub były postępowania upadłościowe, restrukturyzacyjne bądź wtórne postępowania upadłościowe, postępowania zakończone prawomocnym orzeczeniem zakazu prowadzenia działalności gospodarczej i pełnienia niektórych funkcji, w przedmiocie uznania orzeczenia o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego.

Szczególnie interesujące dla wierzycieli mogą być informacje o wspólnikach osobowych spółek handlowych oraz osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych. Rejestr będzie także zawierał informacje związane z etapami postępowania, m.in. informacje o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego, wniosku o ogłoszenie upadłości, terminie i sposobie zgłaszania wierzytelności, spisie wierzytelności, o wszczęciu, umorzeniu lub zakończeniu postępowania upadłościowego wobec spółki oraz o ustaleniu planu spłaty wierzycieli.

Wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych w większości przypadków będzie dostępny przez okres 10 lat. W szczególnych wypadkach wpis może zostać usunięty wcześniej, np. po upływie 3 lat, jeśli dłużnik, wobec którego ogłoszona była upadłość lub wierzyciel wykonał wcześniej zawarty układ lub plan spłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here