Kiedy commissioning jest konieczny do uzyskania certyfikatu?

Celem procesu commissioning w kontekście uzyskania jednego z certyfikatów zrównoważonego budownictwa jest ułatwienie prowadzącej do tego drogi. W trakcie pracy specjalista podejmuje się przygotowania systemów budynku do standardów przygotowanych przez organizację certyfikującą. Projektuje on zmiany, które mają zapewnić zmniejszenie zużycia potrzebnych do produkcji energii surowców i wody. W procesie commissioning dąży się również do tego, by negatywny wpływ na środowisko naturalne był ograniczony do minimum.

Czym fundamental commissioning różni się od enhanced commissioning?

Podstawową odmianą commissioning prowadzącego do uzyskania certyfikatu LEED jest Fundamental Commissioning and Verification. Odpowiedzialny za nią zespół (nazywany Commissioning Authority) stanowi wsparcie specjalistów zajmujących się tworzeniem budynku na każdym etapie jego powstawania. Pomoc ma dotyczyć tak projektowania, jak i budowy czy użytkowania obiektu. Oczywiście wszelkie działania grupy roboczej Fundamental Commissioning and Verification mają na celu ograniczenie wykorzystywanej energii, wody i stworzenia w budynku komfortowych warunków do pracy lub mieszkania. Kluczowy dla uzyskania zamierzonego efektu jest skuteczny nadzór nad działaniem ekipy budowlanej i architektów. Budynki, które z założenia są energooszczędne, często na kolejnych odcinkach wykonywanych przy nich prac tracą tę zaletę. Może stać się tak na skutek braku kontroli lub nacisku ze strony wykonawców albo nawet właściciela obiektu.

Rozszerzoną wersją powyższych działań jest Enhanced Commissioning. Podstawową różnicą jest rola wypełniana w nim przez Commissioning Authority. Reprezentuje on właściwie interesy właściciela, a podejmowane przez niego czynności sprowadzają się do nadzoru nad dokumentacją, bieżących działań kontrolnych w budynku i przeprowadzania szkoleń.

Kiedy przeprowadzenie procesu commissioning jest konieczne?

Proces commissioning jest jednym z warunków uzyskania certyfikatów LEED w wersji trzeciej dla obiektów nowych i LEED ID+C dla wnętrz korporacyjnych. W przypadku certyfikacji BREEAM commissioning jest jednym z kryteriów w kategorii Zarządzanie. Warto jednak zwrócić uwagę, że poprawne przeprowadzenie tego procesu skutkuje podniesieniem wielu współczynników do poziomu wymaganego w założeniach certyfikacyjnych. Z pomocą specjalistów należących do Commissioning Authority uzyskanie wysokich ocen we właściwie wszystkich kategoriach będzie dużo prostsze.

Kto może przeprowadzać commissioning?

Wybierając ekspertów, którzy będą naszym wsparciem poprzez stały nadzór nad rozwojem obiektu, zwróćmy uwagę na ich doświadczenie i kompetencje. Umiejętności niezbędnych do wykonywania tej pracy jest co najmniej kilka. Nie dotyczą one tylko znajomości usprawnianych systemów i nie sprowadzają się do technicznej wiedzy. Bardzo ważne są również kompetencje interpersonalne, które członkowie Commissioning Authority wykorzystują w relacjach z właścicielem budynku i osobami odpowiedzialnymi za jego budowę.

Poprzedni artykułKto powinien zostać mediatorem?
Następny artykułWybierasz do napojów ekologiczne słomki? Jeśli jeszcze nie, to przeczytaj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj