Samochód jest absolutnie podstawowym narzędziem współczesnego życia, powinieneś więc zadbać o pojazd, który będzie zarówno elegancki, jak i bezpieczny. Niestety – kupno samochodu nie zawsze będzie możliwe „za gotówkę”, bowiem przez ostatnie lata wzrosły zarówno ceny aut, jak i obowiązkowych ubezpieczeń. W takich chwilach niezbędny może być kredyt samochodowy.
Kredyt samochodowy – kiedy warto się na niego zdecydować?
O kredycie powinieneś pomyśleć w sytuacji, gdy Twój dotychczasowy samochód nie spełnia już swoich podstawowych funkcji. Jeśli często się psuje, a Ty przestałeś mieć do niego zaufanie – zdecydowanie czas pomyśleć o wymianie pojazdu. Pamiętaj: sprawny samochód to także kwestia bezpieczeństwa, w tym przypadku warto więc zdecydować się na kredyt samochodowy.
Po drugie, nawet jeśli dysponujesz wolną gotówką, weź pod uwagę pożyczkę po to, by kupić pojazd nieco wyższej klasy. Auto kupione tanim kosztem może okazać się dużą pomyłką i wiązać się z koniecznością częstych napraw i kosztownych wymian części. Może lepiej nieco doinwestować i postawić na bardziej sprawdzony model?
A może lepiej się wstrzymać z kredytem…?
Jednak na pewno nie polecamy zaciągania kredytu wówczas, gdy – obiektywnie – trudno cokolwiek zarzucić Twojemu obecnemu samochodowi. Jeśli jest sprawny, dobrze się prowadzi i cieszy się Twoim zaufaniem, nie warto wymieniać go na nowszy. Jeśli boli Cię, że sąsiad lub kuzyn kupił lepsze auto o lepszych osiągach – nie idź tą drogą. Patrz przede wszystkim na siebie i swój portfel.
Kredyt samochodowy będzie wówczas niepotrzebnym obciążeniem i wygeneruje Ci niepotrzebne koszty. W takiej sytuacji, jeśli faktycznie myślisz o zmianie auta, po prostu uzbieraj na nie gotówkę – będzie to o wiele rozsądniejsze i nie przysporzy Ci niepotrzebnych kłopotów. Oczywiście należy spełniać swoje marzenia i potrzeby, ale lepiej robić to w sposób bezpieczny.
Postaw na niedrogi kredyt
Pamiętaj też, kredyt kredytowi nie równy. Różne banki mogą zaoferować Ci bardzo różne oferty, dobrze jednak przekalkuluj, która najbardziej Ci się opłaca. Podstawowym wyznacznikiem może być np. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), które podpowie Ci, ile dany kredyt będzie Cię kosztował w skali roku. Oczywiście RRSO powinno być jak najniższe.
Nie zapominaj przy tym o dodatkowych kosztach, takich jak np. prowizje od czynności bankowych. Pierwszą prowizją może być chociażby prowizja za uruchomienie kredytu, kolejne mogą być związane z dodatkowymi operacjami na pożyczce. Do kosztów kredytu powinieneś też zaliczyć koszty związane z odsetkami za brak terminowych spłat zobowiązania, czy też opłaty za monity bankowe.
Zobowiązanie zaciągaj z głową!
Staraj się więc zaciągnąć kredyt samochodowy tylko w ostateczności. Nie ma sensu kupować samochodu za pożyczkę tylko dlatego, że Twój aktualny pojazd już Ci się znudził, bądź nagle przestały Ci odpowiadać jego osiągi. Auto przede wszystkim powinno być wygodne, sprawne i bezpieczne, więc to tymi kryteriami powinieneś posługiwać się podczas podejmowania decyzji o nowym samochodzie.