O czym pamiętać zakładając firmę

Jak założyć firmę? Co trzeba wiedzieć? Na szczęście to nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

1. Nazwa firmy

Plany dotyczące rejestracji działalności dobrze rozpocząć od wyboru nazwy firmy. Dobra nazwa to połączenie prostoty, unikalności i rozpoznawalności. Należy również wziąć pod uwagę wybraną formę prawną działalności, gdyż istnieją prawne uwarunkowania związane z wymaganymi częściami składowymi nazwy przedsiębiorstwa np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczy czy spółki jawnej.

2. Rejestracja w CEiDG lub KRS

W ewidencji znajdują się wszystkie działalności jednoosobowe oraz spółki cywilne, które działają na terenie Polski. Aby uzyskać wpis, należy złożyć wypełniony formularz CEIDG-1. W obecnych czasach najlepiej wypełnić wniosek przez Internet i złożyć z użyciem profilu zaufanego ePUAP. W przypadku wyboru rozpoczęcia jako spółka prawa handlowego, konieczne jest zawarcie odpowiedniej umowy i złożenie wniosku w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zawarcie umowy jest możliwe za pośrednictwem systemu elektronicznego S24.

3. Kody PKD

Kody PKD to 5-znakowe symbole służące określeniu rodzaju wykonywanej działalności. Kody należy podać na etapie rejestracji działalności gospodarczej w wybranej przez siebie formie.

W sytuacji, gdy zaklasyfikowanie działalności firmy nie jest oczywiste należy wybrać obszar najbardziej zbliżony do faktycznie wykonywanej działalności. Kod wpisany jako główny powinien określać przeważający obszar działalności.

4. Mały ZUS

Mały ZUS przysługuje przedsiębiorcom –osobom fizycznym prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności, o ile nie posiadali firmy przez ostatnie 60 miesięcy i nie wykonują czynności na rzecz pracodawcy, dla którego przed dniem otworzenia firmy w bieżącym lub poprzednim roku wykonywali takie same czynności, jak te które wchodzą w zakres ich działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy opłacający mały ZUS (określając najniższą możliwą podstawę opłacania składek społecznych) zwolnieni są ze składki na Fundusz Pracy.

5. Forma opodatkowania

Wybór formy opodatkowania wpływa na wysokość podatku dochodowego oraz określi sposób w jaki prowadzone będą rozliczenia. Wybór wygląda w sposób następujący:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – to opcja dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę osobową (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna),
  • podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – to podatek przeznaczony do rozliczeń osób prawnych oraz niektórych jednostek nie mających osobowości prawnej,
  • karta podatkowa – przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólników spółki cywilnej,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (RPE) – jedna z form rozliczeń dla osób fizycznych i niektórych spółek osobowych,

6. Płatnik VAT czy zwolnienie z VAT?

Nie każdy przedsiębiorca musi być płatnikiem VAT. Istnieją jednak branże, które mają obowiązek rejestracji do VAT, m.in. świadczenie usług prawnych, doradczych, jubilerskich czy sprzedaż alkoholu. Jeśli działalność nie będzie prowadzona w tych branżach, wpis do VAT będzie dobrowolny.

Zostanie VAT-owcem opłacalne jest szczególnie wówczas, jeśli VAT od zakupów jest wyższy od VAT od sprzedaży. Wówczas przysługuje zwrot nadwyżki VAT. Ponadto, ważną kwestią są odbiorcy świadczonych usług. Jeśli usługi mają być świadczone dla osób fizycznych będą one droższe dla odbiorcy. W przypadku, kiedy kontrahenci będą również VAT-owcami, współpraca z nimi jest opłacalna i korzystna dla obu stron.

7. Księgowość

Jak chodzi o prowadzenie księgowości działalności można zdecydować się na:

  • Skorzystanie z usług biura rachunkowego, co jest polecane i pozwoli na uniknięcie pomyłek;
  • prowadzenie księgowości samodzielnie

Samodzielne prowadzenie księgowości może nastręczać wielu problemów i być czasochłonne. Co więcej, w związku z ciągle zmieniającymi się przepisami konieczne może okazać się ciągłe poszerzania swojej wiedzy.

Powierzenie prowadzenia księgowości profesjonalnemu podmiotowi jest w 99.9% sytuacji jedynym właściwym wyborem.

8. Konto firmowe

Przygotowując się do założenia firmy wskazane jest dokonanie analizy oferty banków w zakresie prowadzenia firmowego rachunku bankowego, który jest obowiązkowy dla firmy. Na rynku istnieje wiele automatycznych porównywarek ofert, które pozwolą dobrać odpowiednie konto firmowe.

Artykuł powstał we współpracy z https://pik-ksiegowosc.pl/

Poprzedni artykułExterya – rozwiązania dla higieny na miarę XXI wieku!
Następny artykułSprzątanie biur – jak wybrać najlepszą ofertę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj