Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych – czy i do czego jest potrzebna?

Wspólnota mieszkaniowa stanowi dosyć specyficzną konstrukcję prawną, która przez lata budziła kontrowersje zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie. Sądy nie mogły zdecydować się, ze względu na niejednolitość przepisów regulujących istotę wspólnoty mieszkaniowej, czy przypisać jej charakter ułomnej osoby prawnej, o której mowa w art. 331 k.c., czy też uznać, że absolutnie nie ma ona odrębności od ogółu właścicieli lokali. Temat był o tyle ciekawy, że odmowa przyznania osobowości prawnej wspólnocie mieszkaniowej przesądzałaby o tym, że nabywanie praw i zaciąganie zobowiązań zawsze następowałoby w imieniu i na rzecz właścicieli lokali, ale nie na rzecz samej wspólnoty. Obecnie, w obliczu orzecznictwa Sądu Najwyższego, te wątpliwości zniknęły (warto zapoznać się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 14 marca 2013 r., sygn. I CSK 379/12). Powszechnie przyjmuje się, że wspólnota mieszkaniowa jest ułomną osobą prawną. Skoro zatem przyznajemy, że funkcjonuje ona jako odrębny byt w obrocie prawnym, rodzą się kolejne pytania – na jakie trudności wspólnota mieszkaniowa może natknąć się w obrocie prawnym oraz gdzie w tym wszystkim miejsce dla prawnika?

Stała obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych

Przede wszystkim, świadczenie stałej obsługi daje wspólnocie mieszkaniowej pewność, że wszystkie kwestie formalne będą traktowane z najwyższą starannością. Prawnik zadba o przygotowanie projektów uchwał, jak również udzieli pomocy w wyjaśnieniu bieżących wątpliwości dotyczących głosowania i kompetencji właścicieli lokali. Stanowi także ogniwo pośredniczące w relacjach z zarządcami nieruchomości. Sporządza projekty statutów oraz regulaminów organizacyjnych.

Udzielanie porad prawnych

Prawnik specjalizujący się w obsłudze wspólnot mieszkaniowych będzie potrafił doradzić nie tylko w kwestiach formalno-prawnych. Świadczy kompleksowe doradztwo podatkowe w przedmiocie zarządzania majątkiem wspólnoty, jak również wspiera ją w kontaktach z wykonawcami oraz deweloperami. Porady prawne obejmują także sporządzanie, negocjowanie i opiniowanie wszelkiego rodzaju kontraktów, na jakie może natknąć się wspólnota mieszkaniowa w obrocie prawnym.

Reprezentacja w sporach sądowych

Jak każdy uczestnik obrotu prawnego, także wspólnota mieszkaniowa może występować w procesie sądowym. Spór może dotyczyć zarówno podmiotów trzecich (wykonawcy usług, dostawcy mediów), jak również członków samej wspólnoty (windykacja należności w związku z nieuiszczonymi zaliczkami na pokrycie kosztów utrzymania i zarządu nieruchomością wspólną, uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały wspólnoty mieszkaniowej). Prawnik oferuje wsparcie na wszystkich etapach postępowania – od wezwania do spełnienia świadczenia, aż po egzekucję komorniczą. Zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie, które w największym stopniu zabezpieczy interesy klienta.

Nie ulega wątpliwości, że w gąszczu regulacji formalnych obsługa prawna stanowi nieocenioną pomoc dla wspólnoty mieszkaniowej. Właściwy prawnik gwarantuje dbałość o jej interesy, majątek i prawidłowe funkcjonowanie, jak również wsparcie w obliczu wszelkich nieprzewidzianych trudności.

Poprzedni artykułJak odbudowywano Warszawę po wojnie?
Następny artykułKiedy warto udać się do doradcy podatkowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj