Transport towarów z Chin – jak zorganizować?

Decydując się na import z Chin należy pamiętać o doborze odpowiedniej formy transportu, z uwagi na rosnące koszty transportu morskiego warto również wziąć pod uwagę alternatywne formy transportu z Chin, w tym transport kolejowy i lotniczy oraz coraz bardziej popularny – transport drogowy.

Transport kolejowy z Chin

Wraz z rozwojem inwestycji Nowego Jedwabnego Szlaku spodziewać się można dalszego ulepszenia transportu kolejowego z Chin. Taka forma transportu pozwala na przewóz towarów o wysokich gabarytach w formie drobnicy lub w pełnych kontenerach.

Najpopularniejszymi trasami kolejowy z Chin do Polski jest trasa Xi’an-Małaszewice uruchomiona w 2019 roku oraz Chengdu-Łódź uruchomiona w 2013 roku. W zależności od wybranej trasy, czas tranzytu wahać się może pomiędzy 11 a 20 dni, jednak występuje możliwość wydłużenia czasu transportu. Ze względu na dużo niższy czas tranzytu od transportu morskiego i dużo niższej ceny przewozu od transportu lotniczego, jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Warto uważać na incoterms, każdy musi zadać sobie pytanie czym jest DAP? Czym jest FOB aby dobrać odpowiedni incoterms przy transporcie kolejowym.

Transport lotniczy z Chin

Najszybsza, jak i najdroższa forma transportu z Chin, najczęściej używana jest przy przewozie towarów o krótszych datach ważności. Transport lotniczy wyróżnia się również wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego często jest on wybierany przy przewozie towarów o wysokiej wartości. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary samolotów, transport lotniczy polecany jest jedynie do przewozu towarów o wagach nieprzekraczających 200-300kg.

Główne towarowe porty lotnicze znajdują się w Pekinie, Szanghaju i Hongkongu. Standardowy czas tranzytu wynosił 3-7 dni, jednak ze względu na pandemię istnieje możliwość wydłużenia czasu do 2 tygodni.

Transport morski z Chin

Transport morski pozostaje najpopularniejszym środkiem przewozu towarów ze względu na odległości dzielące Chiny od Polski oraz niskie ceny transportu. Ładunek można importować w formie drobnicy lub w pełnych kontenerach ze względu na dużą ładowność transportu morskiego.

Główne porty morskie w Chinach znajdują się w Szanghaju, Shenzhen, Kantonie oraz Tianjin, z których towary trafiają do portów morskich w Gdańsku i Gdyni, lub do innych większych portów morskich w Europie w zależności od potrzeby. Obecnie transport morski do Polski zajmuje pomiędzy 30 a 45 dni, jest to zatem forma transportu o najdłuższym czasie tranzytu. Nie mniej należy pamiętać, że na transport z Chin ma wpływ kalendarz a w szczególności chiński kalendarz świąt, nadchodzących Chiński Nowy Rok może wydłużyć planowanie łańcucha dostaw.

Podsumowanie

W obecnej chwili, najbardziej efektywnych środkiem transportu pod względem czasu tranzytu i ceny jest transport kolejowy, choć w zależności od potrzeb ciekawą alternatywą pozostaje transport drogowy lub morski. Ze względu na zmieniające się warunki transportu związane z sytuacją pandemiczną, ceny przewozu towarów podlegają ciągłym zmianom. Aby uzyskać aktualne oferty spedytorów, zaleca się skorzystać z platformy logistycznej ShipHub na której spedytorzy na podstawie wypełnionego formularza będą mogli dokonać rzetelnej wyceny transportu na podstawie aktualnych danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here