Czym różni się przychód od dochodu?
Przedsiębiorcy zwłaszcza ci młodzi często ulegają stereotypowi językowemu jakoby przychody i dochody to było to samo oraz kompletnie gubią się w tych terminach księgowych. Prowadząc działalność wypada jednak poznać różnicę między jednym, a drugim.
Po pierwsze nie ma dochodu bez przychodu i na odwrót. Ponadto jeśli chodzi o dochód to pojawi się jeśli nakłady (koszty) poniesione w celu jego uzyskania były niższe od kwoty powstałego przychodu.
Przychód netto i brutto – co to oznacza?
Przychód to pieniądze lub inne elementy majątkowe o charakterze trwałym, które jednak nie oddają rzeczywistej sytuacji finansowej i na jego podstawie nie należy oceniać sytuacji ekonomicznej firmy (np. bezpłatne albo częściowo odpłatne rzeczy, prawa i świadczenia, wartość umorzonych albo przedawnionych zobowiązań. W przypadku podatników VAT za przychód uznaje się kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów lub usług pomniejszoną o należny podatek VAT. W skrócie więc jest to suma sprzedaży dóbr, towarów i usług bez VAT w danym okresie rozliczeniowym. Niemniej każdy przychód powoduje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego.
Dochód netto i brutto – co to oznacza?
Jeśli chodzi o dochód to mamy jego dwie kategorie:
– brutto (nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania przed opodatkowaniem)
– netto (czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania po uwzględnieniu podatku dochodowego)
W przeciwieństwie do przychodu pokazuje on sytuację finansową firmy, ponieważ pokazuje rzeczywisty zysk albo straty. Każdemu przedsiębiorcy zależy zatem aby generować zysk, a zatem mieć jak największy dochód.
To jest śmieszne! Mówienie pracownikom o zarobkach brutto, czyli o kwotach których nigdy na oczy nie zobaczą…