Z jakimi sprawami do radcy prawnego? Radca prawny z Łodzi

Niektóre drobne problemy natury prawnej można rozwiązać bez pomocy specjalisty z dziedziny prawa. Wystarczy poszukać informacji na temat przebiegu podobnych spraw i zastosować się do wskazówek udzielonych na blogach czy forach branżowych. Jeżeli jednak lektura tekstów prawniczych przewyższa nasze możliwości, a problem należy rozwiązać możliwie szybko i profesjonalnie, konieczne jest wsparcie prawnika. Różnorodne problemy natury prawnej analizuje i rozwiązuje radca prawny. Zwykle to do niego zgłaszamy się po poradę prawną.

Radca prawny a adwokat

Uprawnienia radców prawnych i adwokatów są niemal identyczne, dlatego od pewnego czasu pojawiają się głosy sugerujące, że funkcje te należałoby połączyć. Być może w przyszłości rzeczywiście do takiego połączenia dojdzie. Póki co to klient decyduje, czy jego sprawą zajmie się radca prawny, czy też adwokat. Dostęp do kancelarii radcowskich jest jednak zwykle łatwiejszy.

Osoby wykonujące wspomniane zawody uprawnione są do reprezentowania i doradztwa przedsiębiorcom i podmiotom gospodarczym, w tym spółkom handlowym. Niezwykle często zajmują się też rozwiązywaniem spraw rodzinnych.

Czym zajmuje się radca prawny?

Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej podmiotom gospodarczym, urzędom, jednostkom organizacyjnym oraz każdej osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Dobry radca prawny z Łodzi zajmuje się rozwiązywaniem problemów prawnych z wielu dziedzin prawa. Udziela porad w sprawach karnych, karnoskarbowych, gospodarczych, sądowo-administracyjnych oraz w sprawach związanych z dochodzeniem należności, odszkodowań i zadośćuczynień. Radca prawny zajmuje się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców, pomaga w sprawach z dziedziny prawa budowlanego, w sprawach roszczeń (w tym z dziedziny prawa bankowego). Udziela także pomocy pracodawcom i pracownikom, zajmuje się sprawami egzekucyjnymi i spadkowymi.

Sprawy cywilne i spory rodzinne

Do radcy prawnego możemy zgłosić się z problemami rodzinnymi, które wymagają rozstrzygnięcia sądowego. Chodzi przede wszystkim o kwestie dziedziczenia (testamenty, zachowek) i dzielenia spadku. Przedmiotem zainteresowania radców prawnych bardzo często są kwestie związane z postępowaniem rozwodowym, a więc podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty i uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Radca prawny zajmuje się również szeroko rozumianymi sprawami cywilnymi. Niejednokrotnie chodzi o rozwiązanie sporów sąsiedzkich, kwestię rękojmi za wady rzeczy sprzedanej, sprawy z bankami i innymi instytucjami finansowymi, sprawy dotyczące własności i zobowiązań i wiele innych.

Reprezentacja przed sądami i organami administracji publicznej

Radca prawny nie tylko udziela porad ustnych, ale sporządza różnego rodzaju umowy, pozwy i wnioski, a także reprezentuje swoich klientów przed sądami, instytucjami i organami administracji publicznej. Na mocy udzielonego pełnomocnictwa radca prawny może zrobić w imieniu klienta wszystko, oczywiście oprócz złożenia zeznań bądź wyjaśnień, w zależności od prowadzonego postępowania.

Poprzedni artykułKiedy skorzystać z doradztwa podatkowego?
Następny artykułCechy profesjonalengo programu do wystawiania faktur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj