Zachowek z reguły dzieci otrzymują po rodzicach w sytuacji, gdy nie zostały uwzględnione w testamencie. Czasami jednak zdarzają się wyjątki, jak choćby wydziedziczenie dziecka. A zatem kiedy można liczyć na zachowek, a kiedy nie?
Czym jest zachowek?
Może się zdarzyć, że różne osoby z rodziny mogą być wykluczone z dziedziczenia przez testament, np. ojciec pozostawi cały swój majątek siostrze, a pominie dzieci. Wtedy ustawowy spadkobierca może liczyć na zachówek po ojcu.
Ile mogą otrzymać dzieci z zachowka?
Przeważnie dzieci i małżonek otrzymują równą część majątku. Przykładowo przy żonie i trójce dzieci każdy dostanie ¼ majątku. Jeśli jednak dzieci było więcej, to żona nie dostanie mniej niż ¼ całego spadku. Taki podział majątku jest ustanowiony prawnie.
Dodatkowo odlicza się zachowek. Jego wysokość zależy od wieku dzieci:
- Dorosłe – ½ należnego spadku
- Małoletnie i niezdolne trwale do pracy – 2/3 należnego spadku
Jak wygląda zachowek po ojcu?
Na początek sprawdza się, czy ojciec pozostawił po sobie testament. Może go bowiem przechowywać choćby kancelaria Wrocław. Jeśli zatem istnieje, może stać się punktem wyjścia do rozporządzania majątkiem. W takiej sytuacji dzieciom należy się zachowek, a jego wysokość będzie zależała od tego, ile osób także ma prawo do zachowku.
Dodatkowo, jeśli ojciec miał żonę (orzeczenie o rozwodzie może ją dyskwalifikować), ona także ma prawo do zachowku.
A co w przypadku, gdy nie ma zachowku? Wtedy dzieci dziedziczą zgodnie z ustawą. Ponadto w sytuacji gdy np. ojciec dokonał darowizny na rzecz któregoś z dzieci, to od tego także liczy się zachowek.
Jak wygląda zachowek po matce?
Działa to w sposób analogiczny, jak w przypadku ojca. Podobnie też, gdy sąd orzekł separację lub rozwód, to ojciec nie odziedziczy nic po matce i nie ma prawa do zachowku.
W sytuacji, gdy cały majątek przechodzi na konkubenta zgodnie z testamentem, wszystkie dzieci mają prawo do zachowku w wysokości ½ lub 2/3.
Poniżej mapa z dojazdem do kancelarii
A kiedy nie można liczyć na zachowek?
Istnieje kilka sytuacji, w których nie można liczyć na zachowek:
- Wydziedziczenie dziecka
- Osoba sama zrzekła się dziedziczenia
- Osoba odrzuciła spadek
- Dziecko za życia rodzica otrzymało już darowizny (musi być ona przynajmniej równa wysokości zachowku)
- Dzieci niegodne np. znęcające się nad rodziną, popełniają przestępstwo względem zdrowia i życia członków rodziny
Podsumowanie
Otrzymanie zachowku nie jest zawsze pewne. Są sytuacje, w których można zostać go pozbawionym. Jednak w większości sytuacji dzieci mogą liczyć na otrzymanie zachowka po swoich rodzicach.