Jak działa karta kredytowa? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na jej temat

Każda osoba może się znaleźć w sytuacji, w której będzie potrzebować kredytu. Jednak kredyty i pożyczki to niejedyne zobowiązania, które mogą nam pomóc zapłacić za niespodziewane wydatki. Jedną z coraz częściej wybieranych możliwości jest posiadanie karty kredytowej. Nie jest to zwykła karta płatnicza, którą otrzymujemy do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, tylko karta z limitem kredytowym. Jak używać takiej karty?

Karta z limitem kredytowym

Aby wyjaśnić, jak działa karta kredytowa, warto wiedzieć, czym dokładnie jest to zobowiązanie finansowe. Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, który pozwala nam płacić środkami z rachunku bankowego należącego do banku. Do każdej karty przypisany jest rachunek kredytowy z limitem w konkretnej wysokości. Gdy płacimy tą kartą, środki pobierane są właśnie z limitu ustalonego przez bank. A ponieważ jest to zobowiązanie kredytowe, to środki widniejące na saldzie rachunku należą do banku, a nam są jedynie oddane do dyspozycji.

Z limitu na rachunku można za pośrednictwem karty korzystać wielokrotnie. Możemy płacić nią za zakupy w sklepach stacjonarnych, w sklepach online, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatu. Dlatego jest świetną alternatywą dla tradycyjnych kredytów, ponieważ te otrzymujemy jednorazowo, a później musimy je spłacić, a korzystać z karty możemy wielokrotnie w razie potrzeby, ale należy pamiętać o tym, że i zużyty limit trzeba będzie spłacić.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Każda osoba, która ma zdolność kredytową i spełnia wymagania banku, możemy otrzymać ten produkt. A jak założyć kartę kredytową? Można to zrobić przez internet, jak i w oddziale banku. Jeżeli interesuje nas założenie karty w tym samym banku, w którym mamy np. standardowy rachunek i mamy dostęp do bankowości mobilnej, można złożyć wniosek o kartę, również korzystając z aplikacji banku.

Karty kredytowe nie są przyznawane automatycznie, o czym warto pamiętać. Trzeba założyć wniosek o wydanie karty, a jednocześnie zgodzić się na to, że bank dokona weryfikacji naszej zdolności kredytowej oraz sprawdzi, czy jesteśmy wiarygodnym klientem. W czasie oceny naszego profilu bank dokonuje również kalkulacji, w jakiej wysokości limit może nam przyznać. Spłata karty kredytowej nie może być dla nas zbyt wielkim obciążeniem, dlatego ostateczna wysokość limitu kredytowego jest ustalana przez bank. Oczywiście może być ona ustalona na wysokość zgodną z naszym wnioskiem, ale może się również zdarzyć, że bank może nam wyznaczyć niższy lub wyższy limit, niż oczekiwaliśmy.

Jak mądrze używać karty?

Kolejna ważna informacja to fakt, że można spłacać wykorzystany limit bez płacenia odsetek za skorzystanie z niego. Choć oprocentowanie karty kredytowej jest podawane dla każdej karty, to spłacając swoje zobowiązanie w okresie bezodsetkowym, który może wynosić np. 54 dni, licząc od dnia skorzystania z limitu, spłacimy tylko tyle, ile pieniędzy wykorzystaliśmy. Jeśli jednak nie spłacimy limitu w tym czasie, do wykorzystanej kwoty zostaną doliczone odsetki, które wraz z kapitałem będzie trzeba spłacić.

A jak się spłaca taką kartę? Karty kredytowe czerpią środki z rachunku kredytowego, który jest indywidualnie przypisany do każdej karty. Oznacza to, że tak samo jak wypłacamy środki z tego konta za pośrednictwem karty, tam samo musimy je zwrócić na to konto. Ale do kiedy musimy je oddać? Tak naprawdę, aby nie płacić odsetek za pożyczone pieniądze, dobrze jest spłacać każdą transakcję z wykorzystaniem limitu w okresie bezodsetkowym. Można korzystać z wyciągu karty kredytowej i nawet oznaczać sobie w kalendarzu, kiedy powinniśmy dokonać wpłaty.

Czy coś się stanie, jeśli nie spłacimy w okresie bezodsetkowym wykorzystanych środków? Przede wszystkim do wykorzystanego kapitału zostaną nam doliczone odsetki. Jednak w takiej sytuacji możemy spłacić limit w ratach, tak jakbyśmy zrobili to w przypadku tradycyjnego kredytu. Z każdą wpłatą sam limit się odnawia i można z niego znowu korzystać. Środki na karcie kredytowej zataczają niejako pętlę, ale musimy być uważni, abyśmy sami nie wpadli w pętlę kredytową.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-korzystac-z-karty-kredytowej
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1
  3. https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa
Poprzedni artykułW czym może pomóc firma windykacyjna?
Następny artykułZaawansowane techniki animacji CSS: odkryj efekty WOW, które wzbogacą Twoją stronę internetową

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj