Inwestycje długoterminowe to skuteczny sposób na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i zapewnienie sobie stabilnej finansowo przyszłości. W artykule wyjaśnimy, co warto o nich wiedzieć.
Oszczędzanie pieniędzy i troska o swoją finansową przyszłość to suma małych kroków i codziennie podejmowanych decyzji. Inwestując długoterminowo i wybierając narzędzia zapewniające bezpieczne i pewne zyski, zbudujesz finansowe bezpieczeństwo i zyskasz gwarancję finansowej wolności. Czym są inwestycje długoterminowe?
Inwestycje długoterminowe, czyli…?
Inwestycje długoterminowe polegają na lokowaniu środków finansowych w narzędzia, które pozwolą pomnożyć kapitał w długofalowej perspektywie. Bezpieczne wyeliminują ryzyko utraty oszczędności, zapewniając pewne zyski i stabilną finansowo przyszłość.
Najpopularniejsze narzędzia do długofalowego oszczędzania
Najpopularniejsze narzędzia służące do długoterminowego pomnażaniu środków finansowych to:
- lokaty bankowe o charakterze długoterminowym, czyli zakładane na dłużej niż 12 miesięcy;
- rachunki IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) służące w założeniu gromadzeniu środków finansowych na jesień życia;
- PSO — plany systematycznego oszczędzania,
- zakup funduszy inwestycyjnych — choć fundusze inwestycyjne mogą przynieść wyższe niż lokata terminowa zyski, nie zagwarantują pełnego bezpieczeństwa kapitału.
Inwestycje długoterminowe — co warto wiedzieć, zanim zaczniesz?
Od czego zacząć inwestować długoterminowo, jak wesprzeć motywację i zwiększyć swoje szanse na sukces?
1. Zastanów się, ile kapitału chcesz i możesz zainwestować
Jeśli nie masz jeszcze oszczędności, które możesz ulokować we wskazanych w poprzednim akapicie narzędziach, przeanalizuj swoją sytuację finansową i zdecyduj, ile środków finansowych możesz odkładać w skali miesiąca. Pamiętaj, aby realnie ocenić swoje możliwości i nie stawiać sobie nierealnych do osiągnięcia celów. Zdecydowanie lepiej przesyłać co miesiąc na konto oszczędnościowe mniejsze kwoty niż szybko stracić motywację lub zaniedbać regularne zobowiązania.
Rada: Jeśli po przeanalizowaniu domowego budżetu wiesz już, ile w skali miesiąca możesz odkładać, otwórz w banku konto oszczędnościowe i ustaw na swoim rachunku osobistym zlecenie stałe. Na jego podstawie pieniądze z Twojego konta będą przesyłane automatycznie, a Ty nie będziesz musiał pamiętać o regularnych przelewach. To, co kluczowe w tej operacji, to fakt, abyś ustawił termin transferu nie na koniec miesiąca, kiedy na koncie znajdują się jedynie wspomnienia ostatniej wypłaty, ale kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. Możesz być pewien, że szybko przyzwyczaisz się, że po opłaceniu rachunków na koncie pozostaje trochę mniej pieniędzy. Unikniesz także argumentu „nie mam z czego oszczędzać”.
2. Określ cel inwestycji
Oszczędzanie na ściśle określony cel zmotywuje Cię do konsekwentnego działania i pomoże spełnić marzenia. Stabilna finansowo jesień życia, kupno wymarzonego mieszkania lub świetnie wyposażonego samochodu — tylko od Ciebie zależy, na co przeznaczysz swoje oszczędności.
3. Wybierz narzędzia finansowe przynoszące zysk z preferowaną przez Ciebie stopą ryzyka
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że odkładanie oszczędności do przysłowiowej skarpety powoduje nie tylko to, że pieniądze na siebie nie zarabiają, ale także — wraz z upływem czasu — tracą swoją wartość. Zwłaszcza dziś, w czasach galopującej inflacji. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto wesprzeć długofalowe oszczędzanie oprocentowanymi narzędziami, które pozwolą pomnożyć kapitał. Jeśli zależy Ci na bezpiecznych i pewnych zyskach, sięgnij po te, które nie niosą za sobą żadnego ryzyka utraty kapitału. Może to być np. atrakcyjnie oprocentowana lokata bankowa z możliwością automatycznego przedłużenia. Jeśli liczysz się z faktem straty części kapitału, możesz sięgnąć po te o nieco agresywniejszej konstrukcji. Alternatywą może być także dywersyfikacja, czyli ulokowanie kapitału w różne narzędzia.
Inwestując długoterminowo, zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa i spokojną przyszłość. Nawet odkładając miesięcznie nie więcej niż 200-300 złotych, po upływie kilku lub kilkunastu lat będziesz mile zaskoczony zgromadzoną kwotą.
Źródło:
https://najlepszelokaty.pl/oszczedzanie-dlugoterminowe