Gołdap – uzdrowisko i Cittaslow

Powiatowa Gołdap jest zdecydowanie ewenementem w województwie warmińsko-mazurskim. Po 89. roku startowała z największym w kraju bezrobociem. Był to efekt monokultury gospodarczej ponieważ wszystkie większe tutejsze zakłady przez ponad dekadę pracowały na rzecz Rominckiego Kombinatu Rolnego.

Były to czasy kiedy „ekonomiści” dosyć często nie potrafili dostosować lokalnej gospodarski do naturalnych zasobów ośrodka. A przecież jeśli idzie o otoczenie geograficzno-przyrodnicze ta okolica należy do najatrakcyjniejszych w Polsce. Wystarczy tylko wymienić Szeskie Wzgórza, Puszczę Romincką i obecność niewielkich jezior polodowcowych. Na dodatek badania wykazały, że ta okolica ma najczystsze powietrze w Polsce. Oczywiście atutem może być położenie przygraniczne.

Pierwsze kroki

Ówczesne władze Gołdapi kierując się zasadą by nie rozdawać pieniędzy ale wykorzystywać je na inwestycje postanowiły wykorzystać sąsiedztwo obwodu kaliningradzkiego FR i po latach starań powstało przejście graniczne Gołdap-Gusiew.

Potem ktoś rzucił hasło, że przydałoby się tu utworzyć specjalną strefę ekonomiczną i również po kilku latach starań utworzono w Gołdapi co prawda nie strefę, ale podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po latach stała się ona jednym z najważniejszych czynników powodujących znaczne zmniejszenie się stopy bezrobocia.

Wtedy również zaczęły się starania o utworzenie na, sąsiadującej z miastem, Pięknej Górze (267 m n.p.m.) centrum narciarstwa zjazdowego. I to również udało się, dzięki pozyskaniu środków z ówczesnej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chociaż obecnie nie tylko zimą Piękna Góra tętni życiem – latem można z jej szczytu podziwiać piękną okolicę, popijając kawę lub jeść lody w tutejszej kawiarni obrotowej.

I krok najważniejszy, który uruchomił lawinę środków zewnętrznych na inwestycje – uzyskanie statusu uzdrowiska, do tej pory jedynego w województwie warmińsko-mazurskim. Nad jeziorem powstała między innymi promenada, pijalnie wód i tężnie solne.

Kroki kolejne

W kolejnych latach skupiono się już bardziej na infrastrukturze, przede wszystkim drogowej, czego przykładem jest między innymi obwodnica Gołdapi. Dzięki wsparciu władz wojewódzkich wybudowano w Gołdapi nową Komendę Powiatowej Straży Pożarnej nowoczesną Komendę Powiatową Policji.

Korzystnie na dalsze działania inwestycyjne wpłynęło zapisanie się gminy Gołdap do międzynarodowej sieci „miast dobrej jakości życia”. Dzięki temu pozyskano kolejne środki inwestycyjne, tym razem między innymi na remont ulic i chodników w centrum miasta.

Zatem jeśli chcesz odetchnąć świeżym powietrzem w miejscu spokojnego życia – przejedź się do Gołdapi.

Fot.: goldap.org.pl

Poprzedni artykułUsiądź przy kawie- wybierz stolik do salonu
Następny artykułSzkółka pływacka Bydgoszcz – BajerSwim czeka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj