Jedną z grup, które coraz częściej korzystają z kredytów i pożyczek, są emeryci. Wymusza to na nich niejako sytuacja życiowa, ponieważ wiele osób otrzymuje emeryturę w wysokości o wiele niższej, niż wcześniej otrzymywało wynagrodzenie za pracę. Niestety spadek dochodów może prowadzić do konieczności dokonywania dużych zakupów na raty czy brania pożyczek w celu kupienia drogich leków albo na wyjazd na wczasy do sanatorium. Na szczęście nawet emeryci mogą liczyć na pożyczkę, choć nie wszędzie.
Komu pożyczki udzielają parabanki?
Powszechnie uważa się, że parabanki to instytucje, które udzielają pożyczek wszystkim. Jednak pożyczka emerytalna wcale nie musi być dostępna w firmie pożyczkowej. Dlaczego? Otóż każdy parabank w swoim regulaminie zapisuje minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorcy. Zwykle minimum ustalane jest na 21 lat. W Polsce w wieku 18 lat otrzymuje się zdolność do wykonywania czynności prawnych takich jak wzięcie pożyczki. Natomiast w tym wieku większość osób jeszcze się uczy i jest na utrzymaniu rodziców, czyli nie ma własnego i stałego dochodu, dlatego nie może wziąć na siebie pożyczki.
Natomiast maksymalny wiek zwykle ustalany jest w przedziale 65–70 lat. W tym wieku ma się już niższą zdolność kredytową przez otrzymywanie niższego dochodu w porównaniu do czasu, gdy pracowaliśmy zawodowo. Ponadto w podeszłym wieku można też poważnie zachorować i wszystkie wolne środki przeznaczać na lekarstwa. To również znacznie zmniejsza domowy budżet, a co za tym idzie, obniża zdolność kredytową. Parabanki nie chcą ryzykować i dlatego ustalają maksymalny wiek pożyczkobiorcy. Zatem pożyczka emerytalna w wieku powyżej 70 lat może być bardzo trudna do znalezienia. Co na to banki?
Kredyt 65 + w banku
Banki również mają regulamin udzielania kredytów i tak samo mogą wyznaczyć minimalny i maksymalny wiek kredytobiorcy. Jednakże pożyczka emerytalna jest tu bardziej realna, ponieważ emeryt ma stały dochód, a do tego gwarantowany przez instytucję państwową, czyli ZUS. Oznacza to, że jest to dochód pewny i stabilny, a ponadto co jakiś czas emerytury są waloryzowane, więc następuje jego podwyżka.
Dla banków bardzo ważne jest źródło dochodu. Można łatwo zauważyć, że przy składaniu wniosku bankowego potrzebne jest potwierdzenie dochodu wydane przez pracodawcę lub przez ZUS w wypadku rent i emerytur. Wysokość dochodu też jest bardzo ważna, ponieważ osoba biorąca kredyt oprócz spłacania rat nowego kredytu musi mieć jeszcze środki na życie i standardowe comiesięczne opłaty, np. za mieszkanie. Jednak w wypadku zbyt niskiego dochodu możliwe jest wzięcie kredytu z kimś lub pod zastaw. Może się też okazać, że bank zaoferuje po prostu niższą kwotę kredytu, co również będzie korzystnym dla emeryta rozwiązaniem.
Jak dostać kredyt w banku?
Wystarczy przyjść do banku z dowodem osobistym i dokumentem potwierdzającym wysokość dochodów. Pracownik w banku wypełni potrzebne formularze i zapyta między innymi o posiadane zobowiązania jak raty innych kredytów czy koszty miesięcznego utrzymania. Ponadto banki mają obowiązek sprawdzać klientów w bazach BIK i BR w celu skontrolowania historii kredytowej. Jeśli jest ona nienaganna, bez problemu można dostać kredyt.