Jak bez stresu rozliczyć PIT 2023?

Każdy, kto generuje przychody, powinien złożyć rozliczenia PIT 2023 do Urzędu Skarbowego. Można to zrobić w sposób tradycyjny (na formularzach papierowych) lub można wybrać program PIT. Deklarację PIT należy składać w dniach od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Termin jest o kilka dni dłuższy niż zwykle, co wynika z dni wolnych od pracy. W artykule wyjaśniamy, jak w prosty sposób można zrobić rozliczenie PIT za 2022 rok.

  1. Rozliczenie PIT 36 i PIT 37
  2. Najprostsze rozliczenia PIT: na papierze czy online?
  3. Wysyłanie PIT 2023 do Urzędu Skarbowego
PIT 2023

Podatnicy muszą rozliczać się z wysokości osiągniętego dochodu. Rozliczenie PIT 2023 obecnie nie jest tak skomplikowane, jak kiedyś. Nie trzeba zlecać księgowej rozliczenia podatkowego PIT 2022. Współcześnie każdy może samodzielnie rozliczyć swój podatek dochodowy. Można to zrobić „na papierze”, za pomocą Twój e-PIT lub innego programu w wersji online. Możliwe jest indywidualne lub wspólne rozliczenie osób fizycznych (jest to opcja dla małżeństw, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Warto podkreślić, że PIT online uwzględnia podatki po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Ogólnie rzecz ujmując, PIT 2022 właśnie z tego powodu może generować stres u podatników. Podatnicy obawiają się, że do Ministerstwa Finansów trafią błędnie wypełnione deklaracje PIT 2022/2023. Ubiegły rok podatkowy może więc wydawać się trudny w rozliczaniu, ale problem ten może dotyczyć deklaracji wypełnianych na papierze, bez zapoznania się z załączoną instrukcją. 

Rozliczenie PIT 36, PIT 36L i PIT 37

PIT 36 dotyczy osób z pozarolniczą działalnością gospodarczą (opodatkowanie na zasadach ogólnych). Z tego zeznania podatkowego korzystają też osoby, czerpiące zysku z najmu, dzierżawy i podnajmu. Wypełnić PIT 36 muszą też osoby, które uzyskały przychodu u płatników spoza terytorium Polski. Dopuszczalne jest rozliczenie poniesionej straty w latach ubiegłych. PIT 36L dotyczy działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym. Można skorzystać z wybranych ulg podatkowych, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast PIT 37 to rodzaj deklaracji podatkowej przeznaczony dla osób zatrudnionych na umowy o pracę i umowy o charakterze cywilno — prawnym. Co do deklaracji PIT 37, dotyczy ona działalności wykonywanej osobiście. Rozliczyć PIT 37 muszą emeryci i renciści. W razie prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, nawet jeśli nie generuje ona przychodów lub te dochody są niewielkie, należy wybrać PIT 36.

Najprostsze rozliczenia PIT: na papierze czy online?

Ministerstwo Finansów zezwala na korzystanie z papierowych formularzy i rozliczanie PIT przez internet. W przypadku wersji papierowej podatnik musi pobrać aktualne druki. Ryzyko jest takie, że podatnik może ileś razy pomylić się w trakcie wypełniania tradycyjnych formularzy. Rozliczanie podatku PIT online jest wygodniejsze, gdyż niczego nie trzeba przepisywać ileś razy. Wystarczy zmienić błędnie wprowadzone dane. Co więcej, system zasygnalizuje błąd i podpowie, co trzeba zrobić, by go skorygować. 

Wysyłanie PIT 2023 do Urzędu Skarbowego

Deklaracje PIT papierowe trzeba złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym lub wysłać za pomocą poczty poleconej. Natomiast w przypadku PIT online, po wysłaniu zeznania podatkowego wystarczy pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dokument, który należy zachować w bezpiecznym miejscu (działa jak pocztowe potwierdzenie nadania listu poleconego). 

Poprzedni artykułOdpowiednie wyposażenie lokalu biurowego
Następny artykułW czym może pomóc firma windykacyjna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj