Jak interpretować wskaźniki finansowe?

Analiza finansowa w przedsiębiorstwie ma ogromne znaczenie. Nie tylko pozwala sprawdzić, czy zachowana jest płynność finansowa, ale także wykrywa ewentualne błędy i niejednokrotnie ratuje firmę przed podejmowaniem niekorzystnych decyzji finansowych. Bardzo często w przedsiębiorstwach dokonuje się analizy rentowności. To właśnie analiza rentowności jest jedną z kluczowych części analizy finansowej firmy. Otrzymane wyniki informują, w jakim stopniu spółka jest w stanie tworzyć zysk. Oczywiście wysoka rentowność przedsiębiorstwa oznacza opłacalność działań, a także przyczynia się do wzrostu wartości firmy. Pozostaje jeszcze kwestia, jak obliczać wskaźniki rentowności oraz jak je interpretować.

Jak obliczyć wskaźniki rentowności?

Wbrew pozorom, obliczenie wskaźników rentowności nie jest skomplikowanym zadaniem. Każdy ze wskaźników ma przypisany swój własny wzór, na bazie którego obliczamy rentowność firmy. Nieco inaczej będzie jednak w przypadku interpretacji wskaźników finansowych. Tutaj z pomocą przychodzi specjalistyczna literatura. To właśnie tam znajdziemy opis każdego ze wskaźników oraz wartości optymalne dla każdego z nich. Przeważnie jest tak, że im wyższą wartość będzie mieć wskaźnik, tym lepiej będzie to świadczyć o opłacalności działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo. Nie jest to jednak regułą. Istnieją wskaźniki finansowe, które są tzw. destymulantami. To takie wskaźniki, w których spadek wartości będzie pożądany dla firmy. Najprostszym przykładem jest wskaźnik zadłużenia firmy.

Wiele wskaźników porównywanych jest do wyniku uzyskanego w poprzednim okresie bądź do konkurencji, która działa w tej samej branży. Dzięki temu przedsiębiorcy są w stanie ocenić sytuację ekonomiczno-finansową w danym momencie. Jeśli na podstawie literatury nie jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać interpretacji wskaźników finansowych, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Analiza finansowa musi odzwierciedlać rzeczywistą sytuację firmy, a każdy błąd może nas sporo kosztować. To dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie obliczenie wskaźników, ale przede wszystkim im rzetelna interpretacja lub dokonanie porównania. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrobić to na własną rękę.

Wskaźnik środków pieniężnych – co to takiego?

Jedną z miar oceny płynności finansowej przedsiębiorstwa jest wskaźnik środków pieniężnych. Przedstawia on relację pomiędzy natychmiast wymaganymi aktywami do bieżących pasywów. Im wyższy będzie wskaźnik środków pieniężnych, tym łatwiej i szybciej firma może regulować płatności. W przypadku, gdy firma nie posiada żadnych środków finansowych na koncie, nie mówi nam od razu o braku płynności finansowej. Wskaźnik ten określa, jaką część pieniężną przedsiębiorstwo jest w stanie przeznaczyć na uregulowanie zobowiązań, gdy w określonym momencie zachodzi taka potrzeba.

Artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl – analiza finansowa

Poprzedni artykułJakie są zalety stosowania systemu kolejkowania?
Następny artykułCzym zajmuje się prawo sportowe i co w nim wchodzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj