Kontrola warunków pracy i przestrzegania przepisów BHP

Bezpieczeństwo nie ma ceny. Od zachowania procedur bezpieczeństwa zależy ludzkie życie i zdrowie. W firmach produkcyjnych i usługach kwestia przestrzegania przepisów BHP wpływa na działalność przedsiębiorstwa. Bezpieczne stanowiska pracy to mniej wydatków i zwolnień lekarskich, a więc lepsza wydajność pracy. Firmy, które zatrudniają powyższej 100 osób, muszą powołać służbę BHP, które nadzoruje przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeprowadza pod tym względem kontrolę.

Podstawa bezpieczeństwa – szkolenia BHP

Istnieje ustawowy wymóg szkoleń BHP w pracy. Mają na celu nauczenie pracowników zasad bezpieczeństwa i zwrócenie uwagi na możliwe zagrożenia w tym zakresie. Szkolenia BHP Opole koncentrują się na najważniejszych kwestiach, a ich treść jest dostosowywana do potrzeb danego zakładu pracy. BHP Opole gwarantuje, że szkolenia są zgodne z zakresem przepisów wykonawczych Kodeksu Pracy. Szkolenia prowadzone są dla kadry zarządzającej, kierowników działów oraz dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych, około producyjnych i usługowych.

Nadzór nad bezpieczeństwem

Służba BHP, którą może wynajęta firma zewnętrzna, np.: BHP Opole nie tylko szkoli, ale także kontroluje przestrzeganie przepisów BHP w firmie. Zakres kontroli obejmuje sprawdzenie stanu technicznego pomieszczeń pracy oraz urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, odpylających i innych wpływających na warunki pracy. Kontrola obejmuje także oświetlenie, sprawdzenie stanu technicznego maszyn produkcyjnych oraz innych urządzeń technicznych. Służbę BHP interesuje, czy są spełniane wymagania dotyczące osłon i innych środków zabezpieczających pracowników obsługujących dane urządzenia. Kontrolowane jest także zaopatrzenie pracowników w odzież ochronną, obuwie robocze, a także środki ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników.

Poczucie bezpieczeństwa

Przeprowadzanie regularnych i bardzo szczegółowych kontroli przez BHP Opole w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy daje pewność pracodawcy i pracownikom, że zakład jest bezpiecznym miejscem produkcji lub wykonywania usług. W razie stwierdzenia nieprawidłowości można je szybko usunąć i wprowadzić działania zabezpieczające, aby w przyszłości nie dochodziło do sytuacji niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu ludzi. Obecność służby BHP, która na bieżąco nadzoruje kwestie bezpieczeństwa, jest pozytywnie oceniana przez pracowników wszystkich szczebli i kadrę zarządzającą.

Zapewnienie bezpiecznej pracy dla każdej zatrudnionej osoby, niezależnie od stanowiska, na jakim pracuje, jest obowiązkiem pracodawcy. Nieocenioną pomocą są firmy zewnętrzne, takie jak BHP Opole, które wykonują omawiane usługi starannie i z dużym zaangażowaniem. Nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa szybko odbija się na wiarygodności i wizerunku firmy. W środowisku lokalnym istotnym składnikiem wizerunku firmy jest opinia pracowników o warunkach pracy i bezpieczeństwie w przedsiębiorstwie.

Poprzedni artykułCzym zajmuje się prawo sportowe i co w nim wchodzi?
Następny artykułLeasing w czasach spowolnienia gospodarczego. Szukaj oszczędności!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj