Zakładasz firmę? Przeczytaj, jak wybrać firmowy rachunek!

Chociaż polskie przepisy nie zabraniają korzystania z rachunku osobistego do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, warto mieć oddzielne konto firmowe. Masz tego świadomość? Sprawdź, jak wybrać rachunek dla przedsiębiorstwa.

Każda firma zobowiązana jest do posiadania rachunku bankowego, na który muszą spływać należności od kontrahentów. O ile w przypadku małych przedsiębiorców istnieje możliwość korzystania z rachunku osobistego, o tyle duże firmy i korporacje muszą założyć konto firmowe.

Jak wybrać konto firmowe?

Tylko pozornie wybór rachunku dla firm jest prosty. W praktyce jest nieco trudniej – szczególnie, jeśli przedsiębiorcy zależy na minimalnych opłatach oraz wygodzie korzystania z konta. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które decydują o przewadze jednego produktu na pozostałymi.

  • Porównaj opłaty za otwarcie rachunku

Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre banki wymagały wniesienia opłaty za otwarcie rachunku. Obecnie każde konto firmowe można uruchomić za darmo.

  • Weź pod uwagę opłaty za prowadzenie konta

Większość banków pobiera miesięczne opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, dlatego należy porównać wysokość obowiązujących prowizji.

Szczególną uwagę warto zwrócić na zasadę zwolnienia z opłaty po spełnieniu kilku warunków, np. utrzymania miesięcznego salda na koncie na odpowiednim poziomie. Dzięki temu można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych każdego miesiąca.

  • Porównaj koszty przelewów wychodzących

Prowadzenie firmy wiąże się ze sporymi wydatkami, a co za tym idzie – dokonywaniem przelewów. Przedsiębiorstwo może dokonywać nawet kilkadziesiąt przelewów miesięcznie, co w skali miesiąca daje sporą kwotę nawet przy symbolicznej opłacie.

Dobrym rozwiązaniem jest zatem konto firmowe z limitem darmowych przelewów – w tym także do urzędu skarbowego czy ZUS.

  • Sprawdź dostęp do atrakcyjnych produktów bankowych

Przedsiębiorcy z aktywnym kontem firmowym często potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego lub szukają możliwości pomnażania wypracowanych nadwyżek finansowych.

Warto zatem sprawdzić, jaki rachunek dla firm daje dostęp do produktów na atrakcyjnych warunkach. Za przykład może posłużyć Konto Firmowe w Toyota Banku, w ramach którego przedsiębiorca może nie tylko skorzystać z preferencyjnego Limitu w koncie, ale również depozytów overnight.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Konto firmowe warto mieć – i to z kilku powodów. Wśród argumentów przemawiających na korzyść takiej opcji wymienić można m.in.:

  • przejrzystość finansów – poprzez wgląd do historii transakcji można w łatwy sposób monitorować wpływy i wydatki firmowe
  • dostęp do kredytów na uproszczonych warunkach – bez konieczności przedstawia wielu dokumentów finansowych.

Jeżeli więc cały czas zastanawiasz się nad zasadnością rachunku firmowego, daj się przekonać. Załóż naprawdę korzystne konto dla przedsiębiorców – szybko okaże się, jak jest to wygodne rozwiązanie.

Poprzedni artykułNajpopularniejsze rodzaje serwerów
Następny artykułJak przygotować się do sprawy rozwodowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj