Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

Różnice charakterów, brak umiejętności pójścia na kompromis, niedojrzałość partnera – to najczęstsze przyczyny rozpadu związku. Jeśli ujawnią się one po ślubie często zdarza się, że koniecznym i jedynym rozwiązaniem jest rozwód. Wyspecjalizowana kancelaria pomoże przebrnąć przez ten trudny czas.

Czym jest rozwód?

Rozwód to rozwiązanie małżeństwa przez sąd w przypadku trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że między małżonkami doszło do zerwania więzi fizycznej, emocjonalnej i gospodarczej i nie ma możliwości ich odbudowania. Decydując się na rozwód należy się zastanowić czy chcemy, żeby sąd określił, która ze stron ponosi winę za jego rozpad.

Jeśli małżonkowie mają dzieci w pozwie rozwodowym można żądać, żeby sąd określił, które z nich wykonywać będzie nad nimi władzę rodzicielską, a także z którym z rodziców dzieci będą zamieszkiwać. Często konieczne jest ustalenie kontaktów byłego partnera z małoletnimi. Sąd na nasz wniosek określi także zasady ponoszenia kosztów ich utrzymania i wychowania, zasądzając odpowiednie renty alimentacyjnej.

Jeśli orzeczono wyłączną winę współmałżonka w rozpadzie pożycia, a rozwód pociąga istotne pogorszenie sytuacji majątkowej drugiej strony, wówczas ona także może uzyskać alimenty. Sąd na złożony wniosek orzeka także o sposobie korzystania ze wspólnego domu lub mieszkania.

Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwody pociągają za sobą wiele komplikacji. Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie do rozpoczęcia procesu sądowego. Przede wszystkim konieczne jest zebranie odpowiednich dowodów. Jest to kluczowe szczególnie wówczas, gdy dążymy do wykazania winy partnera. Mogą to być to e-maile, SMS-y, wyciągi bankowe lub zeznania świadków. Wszystkie powinny zostać dołączone do pozwu rozwodowego ze wskazaniem na jakie okoliczności sąd winien je przeprowadzić.

Jeśli żądamy zasądzenia alimentów powinniśmy przedstawić zaświadczenia o uzyskiwanych przez siebie dochodach lub zeznanie podatkowe, a także wykaz usprawiedliwionych potrzeb swoich i swoich dzieci. Warto także przedstawić rachunki, które to potwierdzą. Jeśli nie mamy informacji o dochodach współmałżonka, sąd z pewnością zobowiąże go do przedstawienia tych informacji.

Rozwody to nic innego jak sprawy sądowe i jak każde opierają się na przepisach. Niektóre z nich potrafią być trudne do interpretacji. Chcąc wziąć rozwód warto przemyśleć czy warto występować przed sądem samemu czy lepie powierzyć sprawę do prowadzenia prawnikowi. Wyspecjalizowana w prawie rozwodowym i rodzinnym kancelaria z pewnością ułatwi przebieg postępowania i będzie stanowić doskonałe wsparcie.

Poprzedni artykułZakładasz firmę? Przeczytaj, jak wybrać firmowy rachunek!
Następny artykułAudyt energetyczny przyniesie firmie korzyści? Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj