Audyt energetyczny przyniesie firmie korzyści? Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć

Obowiązek kontroli zużycia prądu w przedsiębiorstwach nie musi być dla nikogo uciążliwy. Audyty energetyczne mają swoje zalety, jednak ważne jest to, aby były przeprowadzane regularnie, skrupulatnie i profesjonalnie. Trzeba mieć świadomość tego, że sama realizacja ekspertyzy nie zwiększa wartości środka trwałego, ale wdrożenie konkretnych zaleceń z audytu już może tym poskutkować. Otrzymując kompletny raport, nie należy go w żadnym stopniu lekceważyć, lecz poszukać sposobów na oszczędzanie zużycia energii.

Audyty energetyczne – dlaczego są dla przedsiębiorców tak ważne?

Audyty energetyczne niosą za sobą wiele korzyści, dlatego wiele firm powinno zdecydować się na ich realizację. Ponadto cena audytu energetycznego stoi na bardzo przystępnym poziomie, więc przedsiębiorstwo nie powinno tego zbytnio odczuć w swoim budżecie. Oto pięć największych korzyści, które są ściśle związane z przeprowadzeniem takiego audytu:

1.Brak kar finansowych

Audyt należy wykonać przynajmniej raz na cztery lata, a więc wszelkie próby unikania takiej odpowiedzialności ustawowej są ścigane prawnie. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, iż w przypadku niedopełnienia obowiązków będą musieli zapłacić srogie kary finansowe, a firmy często na to po prostu nie stać.

2. Pozytywne oddziaływanie na środowisko

Zalecenia, które wynikają z przeprowadzenia audytu energetycznego mają bardzo pozytywny wpływ na środowisko i zmniejszenie emisji CO2. Przedsiębiorstwo zacznie działać ekologicznej, zgodnie z polskimi normami. Zmniejszy się w ten sposób zużycie prądu, co będzie sporą ulgą nie tylko dla portfela właściciela przedsiębiorstwa, ale też dla planety.

3. Nowe możliwości

Wprowadzenie wszelkich procedur, mówiących o poziomie zużycia energii w przedsiębiorstwie ma swoje zalety, ponieważ uświadamia to pracowników, np. na linii produkcyjnej. Dzięki temu zmienia się sposób myślenia, a oszczędności szuka się na co dzień.

4. Znalezienie sposobów na ograniczenie zużycia prądu

Audyt jest w tym przypadku bardzo pomocny. Zawarta jest w nim analiza zużycia prądu w całym obiekcie, a więc można sprawdzić, gdzie można zyskać dodatkowe oszczędności.

5. Możliwość uzyskania dofinansowania

Przeprowadzenie takiego audytu umożliwia przedsiębiorstwom starania o uzyskanie dofinansowania z Ministerstwa Środowiska.

Wymierne korzyści na długie lata

Jak widać audyty energetyczne związane są z wieloma pozytywnymi zmianami, dlatego decyzja o ich przeprowadzeniu ma dla przedsiębiorców bardzo duży sens. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad przeprowadzeniem audytu energetycznego powinni mieć świadomość tego, iż wyciągną z tego korzyści na bardzo długie lata, a nie tylko na kilka najbliższych tygodni. Audyty pozwalają na poprawę efektywności wszelkich maszyn i urządzeń, ale też na minimum 15-procentowe oszczędności. To znaczne odciążenie dla firmowego budżetu. Poza tym unika się kar finansowych, które mogą wynosić nawet 5 procent z całego dochodu przedsiębiorstwa. Ekspertyzy pozwalają na uzyskanie dofinansowania z wielu różnych instytucji, m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego.

fot: pixabay.com

Poprzedni artykułJak przygotować się do sprawy rozwodowej?
Następny artykułThin content – co to takiego? Jaki rodzaj contentu źle wpływa na SEO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj