Z całą pewnością można stwierdzić, że dla każdego rodzica bardzo duże znaczenie ma zdrowie jego dziecka. Dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z prawidłową budową stóp.
Prawidłowa stopa
U dzieci mogą pojawiać się dość zróżnicowane wady stóp, dlatego przede wszystkim warto wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa stopa u dziecka. W stopie prawidłowej można zauważyć łagodny łuk od wewnętrznej strony. Stopa powinna być oparta o podłoże zarówno piętą, jak i śródstopiem. Wtedy możliwe będzie prawidłowe poruszanie się na co dzień. Sama pięta powinna być prostopadła do podłoża i stanowić przedłużenie goleni. Prawidłowość stopy można sprawdzić poprzez wykonanie jej odbicia na papierze. Powinno być zauważalne dość charakterystyczne wgłębienie.
Stopa płaska
Wśród głównych wad stóp u dzieci można przede wszystkim wymienić stopę płaską, która inaczej nazywana jest również płaskostopiem. Płaskostopie uznawane jest za deformację stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitemu zaniku fizjologicznego wysklepienia. W tym przypadku stopa staje się płaska i nie jest widoczne jej charakterystyczne wgłębienie. Płaska stopa u dzieci może mieć dość zróżnicowane przyczyny. Jednak najczęściej w bezpośredni sposób wiąże się z ogólnym osłabieniem układu mięśniowego młodego człowieka.
Stopa płasko-koślawa
Kolejną z wad stóp u dzieci bez wątpienia jest tak zwana stopa płasko-koślawa. W przypadku występowania stopy płasko-koślawej obniżają się podłużne łuki stopy. Dodatkowo towarzyszy temu takie zjawisko jak odchylanie pięty na zewnątrz. U dzieci mogą pojawić się także pewne dolegliwości bólowe, które dotyczą takich części ciała jak łydki oraz stopy. Przyczyny występowania tego problemu u dzieci mogą być dość różne. Jednak wśród nich wymienia się przede wszystkim wady wrodzone oraz przeciążenia stóp podczas chodzenia, ale także nieprawidłowo dobierane obuwie oraz osłabienie mięśni nóg oraz stóp.
Stopa szpotawa
Wady stópek u dzieci mogą również obejmować taki problem zdrowotny jak stopa szpotawa. Stopa szpotawa uznawana jest za odwrotność stopy płasko-koślawej. W tym przypadku pięty są skręcone do wewnątrz i opierają się na krawędzi zewnętrznej. Stopa szpotawa występuje w wielu rodzajach, jednak jej wygląd jest u dziecka dość charakterystyczny. Stopy dziecka są w charakterystyczny sposób skierowane do środka, dlatego rzuca się w oczy. Wczesne rozpoznanie tego problemu zdrowotnego jest bardzo istotne pod kątem możliwości wdrożenia odpowiedniej terapii.
Stopa wydrążona
Kolejnym problemem zdrowotnym, który jest związany ze stopami i może się pojawiać u dzieci, jest tak zwana stopa wydrążona. Stopa wydrążona charakteryzuje się nadmiernym wysklepieniem jednego z łuków. Sprawia to, że stopa może być za bardzo uniesiona. Stopa wydrążona może powodować dolegliwości bólowe u dzieci, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na istotę tej wady. Przyczyną pojawienia się stopy wydrążonej mogą być wady genetyczne lub inne zaburzenia. Dlatego tak istotne jest wdrożenie odpowiednich ćwiczeń, które umożliwią zminimalizowanie istniejących problemów.