Jakich błędów unikać rozliczając PIT online?

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to coroczny obowiązek każdej osoby, która w zeszłym roku podatkowym otrzymała wynagrodzenie za pracę. Obecnie wszyscy podatnicy mają znacznie ułatwione zadanie, ponieważ nie muszą udawać się do urzędu, by złożyć zeznanie podatkowe, mogą to zrobić w zaciszu własnego domu. Niestety wiele osób wykonując rozliczenie, popełnia kilka błędów, co skutkuje późniejszymi korektami. Jak uniknąć tych błędów?

Zeznanie podatkowe – najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełnianym przez podatników błędem, którzy rozliczają PIT Online, jest korzystanie z nieaktualnych programów. Jest to równoznaczne z tym, że w oprogramowaniu na pewno nie pojawiły się wprowadzone w ciągu roku zmiany w dokumentach rozliczeniowych.
Drugim dość często powtarzanym błędem jest nieprawidłowe rozliczanie podatku wraz z małżonkiem (jest to możliwe, jeśli tylko jedno z małżonków ma dochód). Bardzo ważna w zeznaniu jest kolejność umieszczania osób. Pierwszy jest zawsze podatnik, a poniżej wpisywany jest małżonek.
Nie rzadziej pojawia się problem ze źle obliczonym dochodem – dotyczy on głównie osób, które mają więcej niż jedno źródło dochodu.
Błędnie umieszczane są również informacje o podatniku, ulgach oraz darowiznach.

Dlaczego ulgi są kłopotliwe dla podatnika?

W Polsce podatnicy najczęściej korzystają z następujących ulg:

  • prorodzinna, czyli od posiadania dzieci.
  • na leki;
  • na sprzęt rehabilitacyjny;
  • na Internet.

Niestety wielu podatników nie zaznajamia się ze zmianami w prawie podatkowym, a co za tym idzie, nie wiedzą, w jakiej kwocie i na jakich zasadach można odliczać ulgi.
Zależnie od rodzaju każda ulga ma określone warunki, które podatnik musi spełnić, żeby móc ją odliczyć. Niektóre z nich zależne są od dochodu, inne są kwotą stałą, a jeszcze inne związane są z poniesionymi kosztami.
Obywatele bardzo często nie zadają sobie trudu, by sprawdzić, jak należy rozliczyć daną ulgę. W takim wypadku robią to błędnie, więc dokument nie może zostać zaakceptowany przez Urząd Skarbowy.

Darowizny, czyli dobro, które powoduje problem

Coraz bardziej popularne wśród społeczeństwa staje się wsparcie instytucji charytatywnych. Choć takie zachowanie się ceni, to bardzo często jest to też kłopot w trakcie rozliczania PIT. Ulga od darowizny przede wszystkim nie może przekraczać 6% wskazanego dochodu. Dotyczy to darowizn od krwiodawstwa, celów pożytku publicznego i kultu religijnego. Większość podatników mylnie odczytuje ten zapis, ponieważ odliczają wspomniane 6% od każdej darowizny. Ulga powinna natomiast zostać odliczona od sumy wszystkich wymienionych darowizn.

Dane osobowe to podstawa

Choć może się wydawać to dość dziwne, ale często podatnicy popełniają błędy dotyczące własnych danych. Głównie mylony jest NIP z numerem PESEL, jednak nie tylko. Wielokrotnie pojawia się błędny adres, literówki w imieniu czy nazwisku lub po prostu jakaś rubryka zostanie pominięta.

Podczas wypełniania zeznania należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie wymagane pola zostały wypełnione poprawnie. Pominięcie któregokolwiek z punktów będzie błędem. Co więcej, należy korzystać z aktualnego programu do rozliczeń lub rozliczyć się za pomocą strony internetowej. Jeśli ktoś nie jest pewny, czy dobrze wypełnił zeznanie, warto poprosić o pomoc eksperta.

Poprzedni artykułCo warto kupić na jesienno-zimowych wyprzedażach?
Następny artykułStylowe zegarki męskie – jakie wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj