Problemy z podziałem majątku przy rozwodzie – jak im zapobiec?

Sam rozwód jest trudny i niestety bardzo stresujący, szczególnie gdy z małżeństwa pochodzą dzieci. Jednak poza ustaleniem, kto będzie wychowywał dzieci i z kim zamieszkają dochodzi jeszcze problem z podziałem majątku. Oczywiście w idealnym świecie byli małżonkowie szybko ustaliliby podział, jednak życie pisze różne scenariusze i czasami sprawa odbywa się w sądzie, wtedy też przyda się pomoc adwokata. Rozwód w większości przypadków odbywaj się w niezbyt dobrej atmosferze, dlatego i podział zgromadzonego majątku bywa trudny.

Podział majątku – najlepsza ugoda

Oczywiście najlepiej byłoby, aby ze względu na dobro dzieci rodzice zawarli ugodę i szybko podzielili majątek. Otóż dla dzieci owa sytuacja jest już bardzo trudna, zatem kolejne kłótnie i waśnie nie są już absolutnie potrzebne. Dlatego nie ma nic lepszego jak ugoda. Dzięki niej można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Tutaj bardzo pomocny jest adwokat, który będzie reprezentował twoje sprawy, ale również konieczne jest zatrudnienie negocjatora. Podczas spotkania obie strony rozmawiają ze sobą starając się zawrzeć najlepsze porozumienie, które będzie korzystne dla obu stron.

Sprawa w sądzie to ostateczność

Nawet, jeżeli jeden z byłych małżonków wykazuje chęć ugody to niestety często drugi działa na przekór i nawet pomoc mediatora się nie sprawdzi. Warto wtedy udać się do adwokata. Rozwód bywa trudny, ale bywają sytuacje, że podział majątku jest jeszcze trudniejszy, wszak dla niektórych dobra materialne mają dużą wartość. Decydując się na sprawę w sądzie trzeba także liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ogólnie zasada wspólnego majątku kończy się wraz z oficjalnym orzeczeniem o rozwodzie, wtedy też majątek staje się ułamkowy. W większości spraw sądy podejmują decyzję o podziale majątku po połowie. Są tylko dwie przesłanki, które mogą doprowadzić do nierównego podziału. Otóż pierwszą z nich jest przedstawienie sędziemu ważnych powodów, dlaczego majątek nie może być podzielony po połowie i ten powód musi współgrać z warunkiem o zdecydowanie większym przyczynieniu się do zdobycia tego właśnie majątku. Jednak trzeba wiedzieć, że w niewielu sytuacjach sąd decyduje o nierównym podziale. Tutaj zastosowanie ma zasada, że małżeństwo to związek, gdzie partnerzy wzajemnie sobie pomagają i tworzą w ten sposób jedność gospodarczą.

Ważne powody, które może respektować sąd i zasądzić nierówny podział majątku

Wiele małżeństw opiera się na systemie, gdzie mąż pracuje, a żona zajmuje się domem. Ale z punkty widzenie prawa obie role małżonków są tak samo ważne. Dlatego, to, że jedna osoba pracowała zawodowo nie oznacza, że otrzyma większą część majątku. Takie orzeczenie jest możliwe tylko i wyłącznie w ekstremalnych sytuacjach, a mianowicie, gdy jedna ze stron bez porozumienia z drugą sprzedawała wspólny majątek, trwoniła pieniądze na alkohol, bądź narkotyki. Ostatnim powodem może być sytuacja, gdy rozwód poprzedzała długa separacja i małżonkowie nie utrzymywali w tym czasie kontaktów fizycznych.

Wiedza jest niezbędna

Aby móc walczyć o swoje prawa i przywileje trzeba je znać. Zatem wspólny majątek jest w większości przypadków dzielony po połowie. Jednak, gdy któraś ze stron miała przed ślubem np. mieszkanie to nadal jest ono własnością tej osoby i nie ulega podziałowi. Nawet w sytuacji, gdy owe mieszkanie zostało sprzedane, a uzyskana kwota została dołożona do zakupu wspólnego mieszkania to ową kwotę można odzyskać i nie jest ona także źródłem podziału, ale oczywiście należy posiadać potrzebne dokumenty, czy umowy sprzedaży, by to udowodnić. Również, jeżeli jedna ze stron otrzymała od rodziców mieszkanie to oczywiście ono również nie będzie ulegać podziałowi. W sytuacji, gdy byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia, nawet co do kwoty, jaką można uzyskać ze sprzedaży, czy to mieszkania, czy domu, konieczne jest powołanie biegłego, co oczywiście generuje kolejne koszty.

50% : 50%, czyli dzielimy się po równo. Są małżeństwa, które potrafią rozstać się w zgodzie i w zgodzie również podzielić majątek. Wtedy też niezależnie od wkładu, jaki obie strony mają w udziale, ustalają warunki dzielenia się po połowie. Niestety nie wszyscy rozstają się w dobrej atmosferze, a jeżeli byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia konieczne będzie zatrudnienie adwokata. Dlatego i podział zgromadzonego majątku bywa trudny.

Poprzedni artykułObowiązek alimentacyjny – do kiedy rodzic jest zobowiązany płacić alimenty na dziecko?
Następny artykułJak wysłać tanio paczkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj