Jak znaleźć dobrego prawnika IT? Czym się kierować?

Branża IT w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie, stając się jedną z najbardziej perspektywicznych gałęzi gospodarki. W efekcie rośnie zapotrzebowanie na obsługę prawną tego sektora. Oto kilka wskazówek, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze specjalisty od prawa IT oraz na jakie jego kompetencje zawodowe zwrócić szczególną uwagę.

Wiedza i doświadczenie w sektorze – podstawowe cechy dobrego prawnika IT

Obsługa prawna it wymaga nie tylko wiedzy z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego czy prawa pracy, ale również doskonałej znajomości regulacji dotyczących prawa własności intelektualnej, prawa spółek czy przepisów odnoszących się do nowych technologii i usług. Sama teoria jednak nie wystarczy. Specyfika sektora IT sprawia, że aby faktycznie poznać oraz zrozumieć prawo IT, trzeba mieć doświadczenie we współpracy z tą branżą. Prawnik musi bowiem wiedzieć, czym jest produkt nowych technologii, jak wygląda proces jego powstawania oraz wprowadzania na rynek. Dzięki temu ma świadomość, na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy przygotowywaniu umów dotyczących praw autorskich do poszczególnych elementów składających się na produkt IT, wie, jakie klauzule powinny się znaleźć w kontraktach na przetwarzania i przechowywania danych oraz jak efektywnie czuwać nad wdrażaniem przepisów dotyczących ochrony prywatności czy bezpieczeństwa informatycznego.

Znajomość specyfiki e-biznesu – dodatkowy atut

Nowoczesna kancelaria prawna dla nowych technologii powinna obsługiwać również działalnością biznesową w Internecie. Mowa przede wszystkim o sporządzaniu regulaminów korzystania z usług on-line, serwisów czy aplikacji mobilnych, będących produktem nowoczesnych technologii. Dobry prawnik musi potrafić zaproponować takie reguły ich użytkowania, aby zminimalizować wszelkie zagrożenia związane z nielegalnym kopiowaniem treści, kradzieżą danych czy ich bezprawnym wykorzystaniem. To samo dotyczy przygotowywania licencji na korzystanie z programów komputerowych, zasobów informatycznych czy baz danych.

Prawo IT to bezdyskusyjny fundament działania branży nowych technologii i usług, a wsparcie doświadczonego profesjonalisty pomoże, z korzyścią dla firmy, zrozumieć jego tajniki i zawiłości.

Poprzedni artykuł3 kroki do certyfikacji ISO 9001
Następny artykułDowiedz się, dlaczego mediacja jest lepsza od postępowania sądowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj