Każdy rodzic jest zobowiązany do zapewnienia możliwie najlepszych warunków swoim dzieciom. Wraz z rozpadem małżeństwa zazwyczaj dzieci zostają przy matce, z kolei ojciec łoży na ich utrzymanie. Wielu osobom wydaje się, że wraz z osiągnięciem przez dziecko wieku 18 lat, to owy obowiązek alimentacyjny ustaje – nic bardziej mylnego. Jak można usłyszeń od adwokata prowadzącego często tego typu sprawy, obowiązek alimentacyjny może tak naprawdę nigdy nie wygasnąć. Zatem, co warto wiedzieć o alimentach?
Alimenty – najważniejsze informacje w pigułce
Każdy rodzic ma obowiązek dostarczyć środki na utrzymanie swojego dziecka. W tym przypadku wcale nie musi zachodzić warunek niedostatku, czy skrajnej biedy. Jak wiadomo małoletni nie może się samodzielnie utrzymać, zatem obowiązek ten spada na jego rodziców. Wraz z osiągnięciem pełnoletności owy obowiązek wcale się nie kończy, szczególnie gdy dziecko podejmuje dalszą naukę. Rodzice nie mogą żądać od nawet pełnoletniego dziecka rezygnacji ze studiów na rzecz pójścia do pracy. Dlatego większość z nich płaci alimenty do 24 roku życia, czyli czasu ukończenia edukacji, choć ten okres może się jeszcze przedłużyć.
Najważniejsza jest edukacja
Oczywiście, gdy dziecko jest pełnoletnie to rodzice mogą złożyć w sądzie wniosek o zaprzestanie płacenia alimentów. Argumentując go faktem, iż dziecko nie uczy się. Tutaj niezbędna może być pomoc prawnika, który pomoże spisać wniosek i doradzi w wielu sprawach. Rodzice mogą być zwolnieni z obowiązku płacenia alimentów w sytuacji, gdy dziecko umyślnie przedłuża naukę. Co oczywiście nie oznacza, że nie może podejmować kilku kierunków studiów, ale odnosi się to do sytuacji, gdy zmienia kierunki, których nie kończy. Kolejnym argumentem, który może być uznany przez sąd jest ten mówiący, że dziecko nie osiąga dobrych wyników w nauce i zwyczajnie nie radzi sobie na studiach.
Kiedy można zakończyć płacenie alimentów?
Rodzice nawet dorosłego dziecka nie mogą podjąć samodzielnie decyzji o zaprzestaniu płacenia świadczenia alimentacyjnego. Otóż sprawa musi być złożona w sądzie, który dopiero po jej zbadaniu podejmie odpowiednią decyzję, biorąc pod uwagę przesłanki. Zatem osoba pełnoletnie, która jest w stanie samodzielnie się utrzymać nie może żądać alimentów od swoich rodziców. Chyba, że chce poprawić swój byt materialny, który jest na niskim poziomie, w przeciwieństwie do rodziców. Ponadto trzeba tutaj wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie mija wraz z ukończeniem przez nie określonego wieku. Zatem mogą oni płacić nawet, gdy dziecko ma 29 lat. Ale tutaj znaczenie mają przesłanki takie jak niepełnosprawność, czy brak możliwości podjęcia pracy.
Alimenty na dziecko niepełnosprawne
Rodzice niezależnie od wieku dziecka niepełnosprawnego muszą zapewnić mu utrzymanie i na nie łożyć. Zatem są oni zobowiązani do płacenia alimentów niezależnie od jego wieku. Ale, jeżeli osoba niepełnosprawna zawrze związek małżeński, to owy obowiązek spoczywa najpierw na jego małżonku. W sytuacji, gdy również małżonek lub małżonka nie ma stałego zatrudnienia, to rodzice nadal mogą być zobligowani do łożenia na utrzymanie dziecka.
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – jak złożyć?
Jeżeli rodzice uznają, że istnieją przesłanki, które świadczą o usamodzielnieniu się ich dziecka, to nie mogą zwyczajnie przestać płacić. W takiej sytuacji najlepiej powinni udać się do adwokata, który złoży wniosek w ich imieniu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dziecko. Taki wniosek musi być złożony w sądzie rodzinnym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. W pozwie należy uargumentować sytuację, dlaczego żąda się zniesienie alimentów. Rodzice mogą również starać się o zmniejszenie kwoty np. gdy pogorszyła się ich sytuacja materialna i sąd może pozytywnie rozpatrzyć ich wniosek.
Zatem nie ma czegoś takiego jak wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ze względu na wiek dziecka. Tutaj znaczenie ma fakt, że może ono utrzymać się samodzielnie. W razie wątpliwości warto o pomoc poprosić fachowca, zatem jeżeli mieszkasz w województwie podlaskim, to udaj się doświadczonego adwokata z Białegostoku, który odpowie na wszystkie Twoje pytania.