Dokumenty wystawiane w przedsiębiorstwie

Przedsiębiorstwa wystawiają różne dokumenty w ramach prowadzonej działalności. Często ich charakter uzależniony jest od profilu firmy. Jeżeli przedsiębiorstwo jest nastawione na produkcję i sprzedaż produktów gotowych z wytworzonych materiałów, bądź posiada zaplecze magazynowe wówczas oprócz zwykłych faktur wystawia również dokumenty magazynowe.

Jakie dokumenty są wystawiane w firmach?

Wsród dokumentów, które można spotkać w firmie najpopularniejsza jest faktura. To szczególny rodzaj dokumentu, który musi spełniać wymagania formalne, by mógł zostać uznany jako faktura VAT. Przede wszystkim wystawiany jest przez podmioty będące czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Jest to dowód księgowy wystawiany w dwóch egzemplarzach (po jednym dla sprzedawcy i nabywcy towaru). Faktura VAT musi zawierać m.in. numer, datę wystawienia, cenę jednostkową i zbiorczą netto i brutto, stawkę podatku, dane nabywcy i sprzedawcy czy wskazanie nazwy produktu/usługi i ilości. Często zdarza się jednak że przedsiębiorca nie jest czynnym podatnikiem VAT, wówczas wystawiana jest faktura bez VAT. Spotykać można również takie popularne dokumenty jak: korekta, faktura proforma, faktura VAT marża, faktura z odwrotnym obciążeniem, uproszona, końcowa, zaliczkowa, WDT, eksportowa, ZŁOM. Przedsiębiorstwa posiadające zaplecze magazynowe wystawiają dokumenty magazynowe typu: PZ, WZ, PW, RW czy MM. Dodatkowo są również dokumenty kasowe jak: KW, KP, BW, BP.

Jaki program do wystawiania faktur?

Do wystawiania dokumentów z pomocą przychodzą różne dostępne na rynku programy. Mnogość i różnorodność dokumentacji oraz ciągle zmieniające się regulacje prawne wymagają dostosowania się programów do różnych warunków. Przykładem może być program do fakturowania Faktura Small Business Handel od MEGA-TECH. To program, który łącze w sobie funkcje związane ze zwykłym wystawianiem podstawowych rodzajów faktur, paragonów fiskalnych czy dowodów sprzedaży z przygotowaniem dokumentacji magazynowej. To wszystko dzięki wbudowanemu modułowi, który umożliwia dodawanie towarów i szybkie zarządzanie ich stanami, dokonywaniem zamówień oraz przeprowadzaniem inwentaryzacji. Oprogramowanie pozwala wygenerować JPK, faktury z VAT i bez VAT oraz wysyłać je cykliczne do klientów. Program Faktura Small Business Handel jest wyposażony w wiele przydatnych opcji personalizacji wyglądu dokumentów, czy kategoryzowania towarów, klientów w celu późniejszej prostszej nawigacji. Program jest intuicyjny i szybki w obsłudze.

Wystawienie dokumentów nie musi być żmudnym procesem. Firma, która zaopatrzy się w sprawdzone rozwiązanie będzie mogła szybko przygotować dokumenty potrzebne klientowi jak i wewnątrz firmy.

Poprzedni artykułPrawo własności intelektualnej
Następny artykuł3 kroki do certyfikacji ISO 9001

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj