Jaki rodzaj PIT-u odnosi się do jakiego rodzaju dochodu? – Poradnik dla początkujących

Nie ma jednorodnego systemu podatkowego w Polsce, a to skutkuje niewiedzą osób wypełniających zeznanie. Co ciekawe, nawet 20% społeczeństwa, które jest zobowiązane do corocznego rozliczania się z fiskusem nie ma pojęcia o tym, kiedy ich PIT został złożony. To pokazuje skalę niewiedzy Polaków. Dlatego warto sięgnąć po małą ściągę dla wszystkich, dla których rozliczenia podatkowe to czarna magia.

Jak wykonuje się rozliczenie?

Zanim przejdziemy do omówienia typów konkretnych deklaracji, warto skupić się na tym, w jaki sposób wciąż możesz rozliczyć się z fiskusem. Przede wszystkim można wybrać wariant zakładający złożenie PIT-a w wersji papierowej do Urzędu Skarbowego przewidzianego dla właściwego miejsca zamieszkania lub zameldowania oraz skorzystać z sieci. Można także skorzystać z pomocy na https://www.zaufany-ksiegowy.com.pl/.

Jak można wypełnić pity?

Właściwie najpowszechniejsze są trzy rodzaje wypełniania dorocznych zeznań podatkowych. Po pierwsze samodzielnie. W tym wypadku można skorzystać z pomocy w sieci, np. z programów przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

Można także, i jest to druga opcja, wypełnić druk samodzielnie z pominięciem komputera i internetu. Jest to tradycyjny sposób na złożenie deklaracji. Warto wiedzieć, że tego rodzaju deklarację można złożyć także m.in. kapitanowi statku czy dyrektorowi więzienia.

Trzecia opcja? Z pomocą kogoś bliskiego lub specjalisty, np. z dziedziny podatków lub po prostu księgowej, których znaleźć można na https://www.zaufany-ksiegowy.com.pl/.

Typy deklaracji PIT-ów

PIT-37 wypełnia się wówczas, gdy chodzi o rozliczanie zarobków uzyskanych od pracodawców, zleceniodawców oraz organów rentowych i emerytalnych. Zawsze wtedy, gdy podatnik nie płaci samodzielnie w trakcie roku zaliczek na podatek.

PIT-38 wypełniany jest, gdy chodzi o rozlicznie z tytułu dochodu z wszelkiego rodzaju inwestycji kapitałowych. Mowa więc o takich dochodach jak gra na giełdzie.

PIT-36 to klasyczne rozliczenie dla osób, które samodzielnie ustalają zaliczki na poczet podatku. Często prowadzą działalność gospodarczą.

PIT-28 jest rozliczeniem z przychodów z prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej lub jawnej. To PIT dla przedsiębiorców.

Można spotkać się także z pitem odnośnie do podatku liniowego oraz wielu innych aspektów i dochodów, które nie tylko trzeba wykazać, ale także wskazać w zeznaniu rocznym. Jeśli to dla Ciebie zbyt dużo, wybierz łatwiejszy sposób i poszukaj pomocy u specjalisty.

Poprzedni artykułBezpieczeństwo żywności to zysk zarówno dla firm, jak i klientów
Następny artykułJak przygotować się do przeprowadzki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj