PIT 37 na miarę XXI wieku, czyli dwie elektroniczne formy rozliczenia zeznania podatkowego

PIT 37 jest jednym z najlepiej znanych podatnikom dokumentów księgowych – służy do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (lub odpowiednio poniesionej w nim straty). Będzie odpowiedni dla podatników, których zarobki rozliczane są za pośrednictwem płatników (na przykład przez ich pracodawców), a podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT 37 można wykorzystywać zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i przy pracy nad PIT wspólnym z małżonkiem, lub na zasadach dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tradycyjne skierowanie formularza td największych grup podatników (w tym osób pracujących w ramach umowy o pracę, czy umowy zlecenia) nie oznacza jednak, że dokument ten nie ulegał zmianom i reformom. W przypadku PIT 37 można wykorzystać nowoczesne technologie.

PIT 37 w formie e-deklaracji

Pierwszym, ze znanych już od kilku lat podatnikom, nowoczesnych sposobów rozliczenia PIT 37, są tak zwane e-deklaracje (inaczej PIT online). Pozwalają na pracę nad zeznaniem podatkowym w sposób elektroniczny, na komputerze, (oraz w niektórych programach też na tablecie czy nawet smartphonie) w specjalnym programie do pracy nad PIT. Tego typu aplikacje można zainstalować na swoim komputerze (lub innym urządzeniu), albo – alternatywnie – wykorzystać formułę pracy online, przez przeglądarkę internetową, na serwerach usługodawcy. Docelowo rozwiązanie to pozwala na pełne przygotowanie indywidualnego, rocznego zeznania podatkowego, w całości w wersji elektronicznej. Następnie możliwe jest przesłanie tak opracowanego PIT 37 do organów podatkowych za pomocą sieci Internet (bez wychodzenia z domu, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym czy nawet na poczcie).

 pit 37

PIT 37 w Twój e-PIT

Jedną z ostatnich nowelizacji (2019), jest udostępnienie podatnikom możliwości skorzystania, z przygotowanego specjalnie dla nich, zeznania podatkowego, w usłudze Twój e-PIT. Dzięki platformie Krajowa Administracja Skarbowa może zapewnić swoim użytkownikom wypełnione deklaracje PIT 37, na podstawie wcześniej przekazanych (do organów) danych i informacji (na przykład z PIT-11 od pracodawców). Tak zaprojektowana usługa ma służyć, poprzez zwolnienie podatników z konieczności samodzielnego przepisywania dużej ilości informacji, oraz rozwiązując trudności związane z podstawowymi obowiązkami PIT.

Podatnik w cieniu technologii – konieczność samodzielnego wyboru

O ile obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przez podatnika został jasno określony przez ustawodawcę w przepisach, o tyle sposób i forma tego rozliczenia nie została wskazana wprost. Podatnikowi udostępniono wybór – do skorzystania z różnych form rozliczenia (tradycyjne, elektroniczne oraz Twój e-PIT), byle tylko jego praca skutkowała prawidłowym złożeniem deklaracji, na obowiązującym wzorze. Praca w żadnej formie nie jest obowiązkowa – również skorzystanie z usługi Twój e-PIT jest całkowicie dobrowolne (podatnik może wybrać inne rodzaje rozliczenia). Praca nad PIT 2020, już się zaczęła, deklaracje można składać od 15 lutego 2020 roku – dlatego już teraz warto, aby podatnik zdecydował w jakiej formie będzie pracować, biorąc pod uwagę dostępne nowości.

Poprzedni artykułAutomatyzacja procesów produkcyjnych – od czego zacząć w swojej firmie?
Następny artykułCoworking Wrocław – osobno, ale wspólnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj