PIT 37 na miarę XXI wieku, czyli dwie elektroniczne formy rozliczenia zeznania podatkowego

PIT 37 jest jednym z najlepiej znanych podatnikom dokumentów księgowych – służy do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (lub odpowiednio poniesionej w nim straty). Będzie odpowiedni dla podatników, których zarobki rozliczane są za pośrednictwem płatników (na przykład przez ich pracodawców), a podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej. PIT 37 można wykorzystywać zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i przy pracy nad PIT wspólnym z małżonkiem, lub na zasadach dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tradycyjne skierowanie formularza td największych grup podatników (w tym osób pracujących w ramach umowy o pracę, czy umowy zlecenia) nie oznacza jednak, że dokument ten nie ulegał zmianom i reformom. W przypadku PIT 37 można wykorzystać nowoczesne technologie.

PIT 37 w formie e-deklaracji

Pierwszym, ze znanych już od kilku lat podatnikom, nowoczesnych sposobów rozliczenia PIT 37, są tak zwane e-deklaracje (inaczej PIT online). Pozwalają na pracę nad zeznaniem podatkowym w sposób elektroniczny, na komputerze, (oraz w niektórych programach też na tablecie czy nawet smartphonie) w specjalnym programie do pracy nad PIT. Tego typu aplikacje można zainstalować na swoim komputerze (lub innym urządzeniu), albo – alternatywnie – wykorzystać formułę pracy online, przez przeglądarkę internetową, na serwerach usługodawcy. Docelowo rozwiązanie to pozwala na pełne przygotowanie indywidualnego, rocznego zeznania podatkowego, w całości w wersji elektronicznej. Następnie możliwe jest przesłanie tak opracowanego PIT 37 do organów podatkowych za pomocą sieci Internet (bez wychodzenia z domu, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym czy nawet na poczcie).

 pit 37

PIT 37 w Twój e-PIT

Jedną z ostatnich nowelizacji (2019), jest udostępnienie podatnikom możliwości skorzystania, z przygotowanego specjalnie dla nich, zeznania podatkowego, w usłudze Twój e-PIT. Dzięki platformie Krajowa Administracja Skarbowa może zapewnić swoim użytkownikom wypełnione deklaracje PIT 37, na podstawie wcześniej przekazanych (do organów) danych i informacji (na przykład z PIT-11 od pracodawców). Tak zaprojektowana usługa ma służyć, poprzez zwolnienie podatników z konieczności samodzielnego przepisywania dużej ilości informacji, oraz rozwiązując trudności związane z podstawowymi obowiązkami PIT.

Podatnik w cieniu technologii – konieczność samodzielnego wyboru

O ile obowiązek złożenia deklaracji podatkowej przez podatnika został jasno określony przez ustawodawcę w przepisach, o tyle sposób i forma tego rozliczenia nie została wskazana wprost. Podatnikowi udostępniono wybór – do skorzystania z różnych form rozliczenia (tradycyjne, elektroniczne oraz Twój e-PIT), byle tylko jego praca skutkowała prawidłowym złożeniem deklaracji, na obowiązującym wzorze. Praca w żadnej formie nie jest obowiązkowa – również skorzystanie z usługi Twój e-PIT jest całkowicie dobrowolne (podatnik może wybrać inne rodzaje rozliczenia). Praca nad PIT 2020, już się zaczęła, deklaracje można składać od 15 lutego 2020 roku – dlatego już teraz warto, aby podatnik zdecydował w jakiej formie będzie pracować, biorąc pod uwagę dostępne nowości.

PIT 37 na miarę XXI wieku, czyli dwie elektroniczne formy rozliczenia zeznania podatkowego
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here