Wynajęcie samochodu a odliczenie VAT

Działalność wielu firm na polskim rynku wiąże się z koniecznością posiadania określonej floty samochodów osobowych lub dostawczych. Pojazdy te wykorzystywane są najczęściej do przewozu osób i towarów. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup firmowych aut na stałe, jednak coraz więcej z nich korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Czy w przypadku współpracy z firmą zajmującą się wynajmem pojazdów na określony okres można odliczyć VAT od opłaconej na ten cel należności?

Dlaczego właściciele firm coraz chętniej korzystają z usług wypożyczalni samochodów?

Właściciele firm narażeni są na różnego rodzaju koszty wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej. Często zalicza się do nich konieczność opłacenia kosztów użytkowania pojazdów firmowych, których posiadanie jest konieczne do niezakłóconej pracy całego przedsiębiorstwa. Jeszcze do niedawna standardem był zakup auta na własność, a następnie odliczenie od niego podatku VAT, ponieważ kupno samochodu zaliczane było do kosztów firmowych.

Kupno auta firmowego na stałe nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Do kosztów samego zakupu należy doliczyć również koszty eksploatacji auta, do których zalicza się m.in. paliwo, ubezpieczenie oraz okresowe przeglądy techniczne. Obciążeniem finansowym są także drobne naprawy i konieczność regularnego mycia/pielęgnacji auta w czasie codziennego użytkowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Aby ograniczyć wydatki związane z eksploatacją pojazdu, a także maksymalnie zaoszczędzić czas potrzebny na wizyty w warsztacie i myjni samochodowej wielu nowoczesnych przedsiębiorców decyduje się na współpracę z firmami zajmującymi się średnio- i długoterminowym wynajmem pojazdów. To rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i opłacalne finansowo. Do obowiązków wypożyczalni należy regularne serwisowanie pojazdów, ich mycie oraz konserwacja. Renomowane firmy udostępniają klientom auta z pełnym ubezpieczeniem, dlatego przedsiębiorcy nie muszą obawiać się o uszkodzenie czy kradzież samochodu.

W jakich sytuacjach można odliczyć VAT od wynajętego samochodu?

Pełny VAT (100%) od wynajętych samochodów można odliczyć tylko w przypadku, gdy auto wykorzystywane jest wyłącznie do celów służbowych. Prawo do pełnego odliczenia VAT-u przysługuje podatnikowi, który posiada całą ewidencję przebiegu użytkowania samochodu firmowego. Dokumentacja dostarczona do Urzędu Skarbowego musi potwierdzać, że auto jest używane tylko do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Innym przypadkiem, który upoważnia podatnika do uzyskania pełnego odliczenia podatku VAT, jest wykazanie, że konstrukcja wypożyczonego pojazdu wyklucza użytkowanie go w celach innych, niż działalność służbowa.

Wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z usług firm zajmujących się średnio- i długoterminowym wynajmem samochodów i nie mogą udowodnić, że wypożyczony pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, decydują się na odliczenie połowy (50%) stawki VAT. W tej sytuacji należy pamiętać, że po odliczeniu podatku przedsiębiorca może użytkować wypożyczone auto zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych.

Poprzedni artykułPPK – kolejny „cudowny” pomysł na wsparcie niewydolnego systemu emerytalnego?
Następny artykułSprawdź koszt polisy dla młodego kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj