Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy darowizny u notariusza

Wielokrotnie zanim zdecydujemy się na darowiznę zastanawiamy się nad formalnościami jakie będą z tym związane. Naturalnie najbardziej niepokoi nas ewentualny podatek i jego wysokość, jednak to nie wszystko. Kiedy już pozyskamy takie informacje przychodzi czas aby dokonać samego aktu darowizny i udać się do notariusza. Jakie jednak dokumenty przygotować należy aby kolejna wizyta nie była potrzebna?

W zależności od tego czy przedmiotem darowizny jest lokal, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, działka budowlana czy na przykład działka zabudowana komplet dokumentów będzie się nieco różnił. Co innego, kiedy jest to darowizna dla syna, a co innego – kiedy na przykład darowizna w postaci lokalu ma pokryć roszczenia wierzyciela. Zacznijmy zatem od początku.

Umowa darowizny

Do przygotowania takiej umowy potrzebny jest za każdym razem odpis zwykły z księgi wieczystej. Możemy uzyskać go składają odpowiedni wniosek do Sądu Rejonowego, Wydziału Ksiąg Wieczystych. Obecnie istnieje możliwość pozyskania takiego dokumentu zdalnie a wzory odpowiednich wniosków znajdują się na stronie Sądu. Ponadto w przypadku darowizny nieruchomości – potrzebny jest dokument poświadczający jej nabycie lub odziedziczenie. W przypadku własnościowego prawa do lokalu do kancelarii notarialnej w celu podpisania umowy darowizny u notariusza dostarczyć należy zaświadczenie z właściwej Spółdzielni Mieszkaniowej o prawie do lokalu, o jego oznaczeniu, składzie oraz powierzchni. Także o podstawie nabycia i o uregulowaniu stosownego wkładu budowlanego oraz właściwych opłat eksploatacyjnych. W przypadku nieruchomości istotna jest informacja, czy darczyńca bądź darczyńcy będą mogli korzystać z lokalu i w jakim zakresie. W każdym przypadku kiedy darowizna ma za zadanie pokrycie roszczeń potrzebna będzie także zgoda wierzyciela na zwolnienie lokalu spod obciążenia w związku ze spłatą długu albo tez zwolnienie z zapłaty tego długu.

Darowizna w rodzinie – różnica

Jeżeli darowizna następuje na rzecz współmałżonka lub zstępnego (może być to na przykład darowizna dla syna) warto zaznaczyć także tak oczywistą rzecz, jak to czy po śmierci darczyńcy przedmiot tej darowizny zostanie wyłączony ze schedy spadkowej, czy też nie.

To tylko niektóre podstawowe informacje dotyczące dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy darowizny w kancelarii notarialnej. Na miejscu zawsze uzyskają Państwo dodatkowe informacje, które rozwieją ewentualne wątpliwości.

Poprzedni artykułThin content – co to takiego? Jaki rodzaj contentu źle wpływa na SEO?
Następny artykułWady i zalety korzystania z systemów płatności online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj