Decydując się na import z Chin należy pamiętać o doborze odpowiedniej formy transportu, z uwagi na rosnące koszty transportu morskiego warto również wziąć pod uwagę alternatywne formy transportu z Chin, w tym transport kolejowy i lotniczy oraz coraz bardziej popularny – transport drogowy.
Transport kolejowy z Chin
Wraz z rozwojem inwestycji Nowego Jedwabnego Szlaku spodziewać się można dalszego ulepszenia transportu kolejowego z Chin. Taka forma transportu pozwala na przewóz towarów o wysokich gabarytach w formie drobnicy lub w pełnych kontenerach.
Najpopularniejszymi trasami kolejowy z Chin do Polski jest trasa Xi’an-Małaszewice uruchomiona w 2019 roku oraz Chengdu-Łódź uruchomiona w 2013 roku. W zależności od wybranej trasy, czas tranzytu wahać się może pomiędzy 11 a 20 dni, jednak występuje możliwość wydłużenia czasu transportu. Ze względu na dużo niższy czas tranzytu od transportu morskiego i dużo niższej ceny przewozu od transportu lotniczego, jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Warto uważać na incoterms, każdy musi zadać sobie pytanie czym jest DAP? Czym jest FOB aby dobrać odpowiedni incoterms przy transporcie kolejowym.
Transport lotniczy z Chin
Najszybsza, jak i najdroższa forma transportu z Chin, najczęściej używana jest przy przewozie towarów o krótszych datach ważności. Transport lotniczy wyróżnia się również wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego często jest on wybierany przy przewozie towarów o wysokiej wartości. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary samolotów, transport lotniczy polecany jest jedynie do przewozu towarów o wagach nieprzekraczających 200-300kg.
Główne towarowe porty lotnicze znajdują się w Pekinie, Szanghaju i Hongkongu. Standardowy czas tranzytu wynosił 3-7 dni, jednak ze względu na pandemię istnieje możliwość wydłużenia czasu do 2 tygodni.
Transport morski z Chin
Transport morski pozostaje najpopularniejszym środkiem przewozu towarów ze względu na odległości dzielące Chiny od Polski oraz niskie ceny transportu. Ładunek można importować w formie drobnicy lub w pełnych kontenerach ze względu na dużą ładowność transportu morskiego.
Główne porty morskie w Chinach znajdują się w Szanghaju, Shenzhen, Kantonie oraz Tianjin, z których towary trafiają do portów morskich w Gdańsku i Gdyni, lub do innych większych portów morskich w Europie w zależności od potrzeby. Obecnie transport morski do Polski zajmuje pomiędzy 30 a 45 dni, jest to zatem forma transportu o najdłuższym czasie tranzytu. Nie mniej należy pamiętać, że na transport z Chin ma wpływ kalendarz a w szczególności chiński kalendarz świąt, nadchodzących Chiński Nowy Rok może wydłużyć planowanie łańcucha dostaw.
Podsumowanie
W obecnej chwili, najbardziej efektywnych środkiem transportu pod względem czasu tranzytu i ceny jest transport kolejowy, choć w zależności od potrzeb ciekawą alternatywą pozostaje transport drogowy lub morski. Ze względu na zmieniające się warunki transportu związane z sytuacją pandemiczną, ceny przewozu towarów podlegają ciągłym zmianom. Aby uzyskać aktualne oferty spedytorów, zaleca się skorzystać z platformy logistycznej ShipHub na której spedytorzy na podstawie wypełnionego formularza będą mogli dokonać rzetelnej wyceny transportu na podstawie aktualnych danych.