PPK – kolejny „cudowny” pomysł na wsparcie niewydolnego systemu emerytalnego?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny i dobrowolny program długoterminowego oszczędzania, który jest elementem tzw. III filaru, a jego celem jest dodatkowe zabezpieczenie potrzeb po 60. roku życia. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że PPK jest kolejnym po – OFE czy IKE – pomysłem rządzących na to, co nieuniknione, czyli postępującą niewydolność ZUS. W ramach programu PPK – zarówno na pracowniku, jak i pracodawcy, ciążyć będzie obowiązek dokonywania z własnych środków wpłat w określonej przepisami wysokości. Istnieje również opcja wpłat dodatkowych, ograniczonych jednak pewnym limitem.

Pracownik ma możliwość zrezygnowania z uczestnictwa w programie. Aczkolwiek jedną z kluczowych zachęt do oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach PPK, jest gwarancja dziedziczenia zgromadzonego tam kapitału. Do obliczania i dokonywania sukcesywnych wpłat, zobligowany jest pracodawca – zarówno w części finansowanej przez firmę, jak i też samego pracownika.

Dodatkowy bagaż obowiązków i pracy to spore wyzwanie dla przedsiębiorców i biur rachunkowych. Szczególnie w dobie ograniczeń, m.in. kadrowych, związanych z przedłużającym się okresem pandemii COVID-19.

Pomocną dłoń zaoferowali po raz kolejny programiści z krakowskiego koncernu IT, oddając do użytku narzędzie w postaci aplikacji Comarch PPK.

Aby skorzystać z funkcjonalności i wsparcia Comarch PPK, nie trzeba być posiadaczem Comarch ERP Optima, jednak użytkownicy tego wielozadaniowego programu księgowego, z pewnością będą mieli ułatwioną pracę.

Comarch PPK – w czym pomoże innowacyjna aplikacja?

Aplikacja Comarch PPK to niezależne i samodzielne oprogramowanie, które może, ale nie musi współpracować pod Comarch ERP Optima.

Jej podstawowym zadaniem i funkcjonalnością jest ewidencjonowanie informacji i danych członków należących do PPK, które importowane są z programu płacowo-kadrowego.

Po naliczeniu miesięcznych składek członkowskich – na podstawie odpowiednich założeń procentowych, Comarch PPK umożliwia eksport danych do wybranej instytucji finansowej, a także wygenerowanie plików zgłoszeniowych.

Nowoczesne i intuicyjne programy księgowe Comarch – odpowiedź na nowe wyzwania

Comarch to renomowany producent m.in. narzędzi IT dla księgowości, które pozwalają na automatyzację procesów i efektywność pracy biur rachunkowych. –Współpracuję z krakowskim Comarchem od wielu lat – wdrażając jego rozwiązania informatyczne w obszarze księgowości w różnych branżach. Godnym polecenia programem jest Comarch ERP Optima, który ze względu na kompleksowe rozwiązania – doskonale sprawdza się w biurach rachunkowych oraz kancelariach podatkowych.

Intuicyjne środowisko pracy oraz gwarancja błyskawicznych aktualizacji pod kątem zmieniających się przepisów podatkowych to duży komfort dla wszystkich użytkowników. Kolejną zaletą Optimy jest szeroka oferta funkcjonalnych modułów i kompatybilnych z programem aplikacji, dzięki którym można w pełni spersonalizować system księgowy pod specyfikę każdego przedsiębiorstwa – zachwala program Tomasz Rejmer – właściciel firmy eITC.online, zajmującej się wdrożeniami Comarch ERP Optima i obsługą posprzedażową produktu Comarchu.

Wśród dodatkowych elementów, o jakie rozbudowuje się obecnie oprogramowanie kadrowo-księgowe, są rozwiązania dla obsługi PPK, które objęły swoim zasięgiem kolejnych pracodawców. –Aplikacja Comarch PPK to bardzo przydatne narzędzie, które ułatwia i porządkuje całą procedurę w zakresie ewidencjonowania, obliczania i wysyłki danych/płatności w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Użytkownicy Comarch ERP Optima mają ułatwione zadanie, ponieważ za pośrednictwem odpowiedniej konfiguracji w module „Kadry i Płace” – mogą liczyć na zautomatyzowanie importu danych do aplikacji PPK. –Większa wydajność, oszczędność czasu i minimalizacja ryzyka wystąpienia błędów wynikających z ręcznej obsługi – to niewątpliwie znaki rozpoznawcze wszystkich produktów Comarchu.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa, kiedy nieustannie słychać zalecenia dotyczące pracy zdalnej, rozwiązania, jakie stwarza program księgowy Comarch ERP Optima, wydają się najlepszym wyborem dla przedsiębiorców do pracy online – uważa T. Rejmer z eITC.online.

Poprzedni artykułJak nawiązać relacje w biznesie?
Następny artykułWynajęcie samochodu a odliczenie VAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj