Jak przechowywać złoto i srebro?

Po zakupie złota i srebra należy podjąć decyzję, jak przechowywać i chronić swoje cenne zasoby. Sposób przechowywania metali szlachetnych będzie miał wpływ na wiele rzeczy, w szczególności na Twój spokój ducha. W poniższym artykule przedstawimy różne metody przechowywania metali szlachetnych, aby pomóc Ci wybrać tę właściwą dla Ciebie.

Główne opcje przechowywania metali szlachetnych:

  • prywatny sejf, ukryty w Twoim domu,
  • skrytka depozytowa,
  • przechowywanie kruszców u producenta lub sprzedawcy.

Sejf w ukrytym miejscu w Twoim domu

Sejf domowy jest idealnym miejscem do przechowywania biżuterii, gotówki i innych cennych przedmiotów, a także ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia czy testamenty, Może być również doskonałym miejscem do przechowywania metali szlachetnych – uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak światło i powietrze, a co najważniejsze, sejf domowy trzyma Twoje skarby poza zasięgiem wzroku niepożądanych osób, jednocześnie zawsze będąc w pobliżu. Jest to niezaprzeczalną zaletą tego sposobu przechowywania kruszców – bez względu na porę, możesz bez problemu zobaczyć swoje złote monety i sztabki srebra. Jeśli w swoim sejfie znajdują się również stare waluty, upewnij się, czy nie zostały już wycofane z obiegu. Jeśli twoje serie są już nieaktualne, wciąż bez problemu możesz wymienić je w skupie starych banknotów. Wejdź na stronę Staragotówka i sprawdź, ile zyskasz na transakcji.

Decydując się na ukrycie Twoich zasobów w sejfie, musisz mieć na uwadze, że trzymanie złota i srebra w domu oznacza również sprawdzenie czy posiadane ubezpieczenie pokryje potencjalną utratę tych metali szlachetnych. Być może będziesz musiał dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Przechowywanie metali szlachetnych w domowym sejfie może być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że kupisz solidny sejf, który jest wodoodporny i ognioodporny. Zainstaluj sprzęt w miejscu, do którego nie ma dostępu (ale do którego dostęp nie jest bardzo trudny) i zachowaj milczenie o tym, że masz takie urządzenie w swoim domu.

Skrytka depozytowa

Dla wielu posiadaczy złotych i srebrnych sztabek oraz monet, skrytka depozytowa w banku jest wystarczającą opcją przechowywania. Skrytki zarezerwowane są do prywatnego użytku jednego klienta, zatem nikt poza Tobą, ewentualnie osobą przez Ciebie autoryzowaną, nie będzie mógł jej otworzyć. Skrytki są dostępne w różnych rozmiarach, zatem wielkość i ilość posiadanych zasobów nie będzie stanowić problemu. Skrytki znajdują się w banku – instytucji chronionej zaawansowanym system alarmowym, monitoringiem i ochroną, co z miejsca zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź swoje priorytety i weź pod uwagę następujące kwestie:

– dostęp do Twoich metali szlachetnych jest ograniczony godzinami pracy banku. Jeśli bank jest zamknięty, nie będziesz mógł szybko zdobyć trochę swojego złota lub srebra, możesz mieć również trudności z dostępem do swoich aktywów w czasie świąt. Te ograniczenia czasowe mogą spowodować duże problemy w przypadku nagłej potrzeby finansowej.

– bank nie ubezpiecza metali szlachetnych, które są przechowywane w skrytce depozytowej. To zależy tylko od Ciebie. Zakup ubezpieczenia na własną rękę może być kosztowny, a to może zminimalizować siłę finansową tych aktywów. Ponadto, może być trudno znaleźć ubezpieczyciela, który byłby skłonny ubezpieczyć metale szlachetne przechowywane w banku. Wynajęcie skrytki wiąże się z uiszczaniem opłaty za usługi przechowywania – koszt jest uzależniony od wielkości skrytki, a także od czasu wynajmu; jednak im dłuższy czas, tym mniejszy koszt w przeliczeniu rocznym.

Przechowywanie złota u producenta lub sprzedawcy

Równie częstym wyborem, a tym samym bezpiecznym rozwiązaniem, jest przechowywanie złota i srebra u dealera, z którym przeprowadziłeś transakcję, jak i u producenta metali szlachetnych. Wielu sprzedawców udostępnia możliwość składowania kruszców, a koszt jest porównywalny, jak nie niższy, do cen wynajmu skrytki lub skarbca w banku. Cena zależy przede wszystkim od wagi przechowywanego metalu szlachetnego.

Przeanalizuj swoją sytuację, by wybrać metodę przechowywania

To, w jaki sposób przechowasz swoje złoto i srebro, zależy od rodzaju i ilości posiadanych przez Ciebie metali szlachetnych, sposobu, w jaki żyjesz, oraz Twojego poziomu komfortu. Przeanalizuj swoją sytuację życiową, by wybrać metodę przechowywania, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Poprzedni artykuł5 zalet bankowości elektronicznej
Następny artykułLitery świetlne wyrażają więcej niż tysiąc słów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj