Po zakupie złota i srebra należy podjąć decyzję, jak przechowywać i chronić swoje cenne zasoby. Sposób przechowywania metali szlachetnych będzie miał wpływ na wiele rzeczy, w szczególności na Twój spokój ducha. W poniższym artykule przedstawimy różne metody przechowywania metali szlachetnych, aby pomóc Ci wybrać tę właściwą dla Ciebie.
Główne opcje przechowywania metali szlachetnych:
- prywatny sejf, ukryty w Twoim domu,
- skrytka depozytowa,
- przechowywanie kruszców u producenta lub sprzedawcy.
Sejf w ukrytym miejscu w Twoim domu
Sejf domowy jest idealnym miejscem do przechowywania biżuterii, gotówki i innych cennych przedmiotów, a także ważnych dokumentów, takich jak akty urodzenia czy testamenty, Może być również doskonałym miejscem do przechowywania metali szlachetnych – uchroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak światło i powietrze, a co najważniejsze, sejf domowy trzyma Twoje skarby poza zasięgiem wzroku niepożądanych osób, jednocześnie zawsze będąc w pobliżu. Jest to niezaprzeczalną zaletą tego sposobu przechowywania kruszców – bez względu na porę, możesz bez problemu zobaczyć swoje złote monety i sztabki srebra. Jeśli w swoim sejfie znajdują się również stare waluty, upewnij się, czy nie zostały już wycofane z obiegu. Jeśli twoje serie są już nieaktualne, wciąż bez problemu możesz wymienić je w skupie starych banknotów. Wejdź na stronę Staragotówka i sprawdź, ile zyskasz na transakcji.
Decydując się na ukrycie Twoich zasobów w sejfie, musisz mieć na uwadze, że trzymanie złota i srebra w domu oznacza również sprawdzenie czy posiadane ubezpieczenie pokryje potencjalną utratę tych metali szlachetnych. Być może będziesz musiał dokupić dodatkowe ubezpieczenie. Przechowywanie metali szlachetnych w domowym sejfie może być dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że kupisz solidny sejf, który jest wodoodporny i ognioodporny. Zainstaluj sprzęt w miejscu, do którego nie ma dostępu (ale do którego dostęp nie jest bardzo trudny) i zachowaj milczenie o tym, że masz takie urządzenie w swoim domu.
Skrytka depozytowa
Dla wielu posiadaczy złotych i srebrnych sztabek oraz monet, skrytka depozytowa w banku jest wystarczającą opcją przechowywania. Skrytki zarezerwowane są do prywatnego użytku jednego klienta, zatem nikt poza Tobą, ewentualnie osobą przez Ciebie autoryzowaną, nie będzie mógł jej otworzyć. Skrytki są dostępne w różnych rozmiarach, zatem wielkość i ilość posiadanych zasobów nie będzie stanowić problemu. Skrytki znajdują się w banku – instytucji chronionej zaawansowanym system alarmowym, monitoringiem i ochroną, co z miejsca zapewnia wysokie bezpieczeństwo. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, sprawdź swoje priorytety i weź pod uwagę następujące kwestie:
– dostęp do Twoich metali szlachetnych jest ograniczony godzinami pracy banku. Jeśli bank jest zamknięty, nie będziesz mógł szybko zdobyć trochę swojego złota lub srebra, możesz mieć również trudności z dostępem do swoich aktywów w czasie świąt. Te ograniczenia czasowe mogą spowodować duże problemy w przypadku nagłej potrzeby finansowej.
– bank nie ubezpiecza metali szlachetnych, które są przechowywane w skrytce depozytowej. To zależy tylko od Ciebie. Zakup ubezpieczenia na własną rękę może być kosztowny, a to może zminimalizować siłę finansową tych aktywów. Ponadto, może być trudno znaleźć ubezpieczyciela, który byłby skłonny ubezpieczyć metale szlachetne przechowywane w banku. Wynajęcie skrytki wiąże się z uiszczaniem opłaty za usługi przechowywania – koszt jest uzależniony od wielkości skrytki, a także od czasu wynajmu; jednak im dłuższy czas, tym mniejszy koszt w przeliczeniu rocznym.
Przechowywanie złota u producenta lub sprzedawcy
Równie częstym wyborem, a tym samym bezpiecznym rozwiązaniem, jest przechowywanie złota i srebra u dealera, z którym przeprowadziłeś transakcję, jak i u producenta metali szlachetnych. Wielu sprzedawców udostępnia możliwość składowania kruszców, a koszt jest porównywalny, jak nie niższy, do cen wynajmu skrytki lub skarbca w banku. Cena zależy przede wszystkim od wagi przechowywanego metalu szlachetnego.
Przeanalizuj swoją sytuację, by wybrać metodę przechowywania
To, w jaki sposób przechowasz swoje złoto i srebro, zależy od rodzaju i ilości posiadanych przez Ciebie metali szlachetnych, sposobu, w jaki żyjesz, oraz Twojego poziomu komfortu. Przeanalizuj swoją sytuację życiową, by wybrać metodę przechowywania, która będzie dla Ciebie najlepsza.