Szkło hartowane – właściwości i zastosowanie we wnętrzach

Szkło hartowane ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie i wielkopowierzchniowych przeszkleniach w domach energooszczędnych, ale również jako element wystroju wnętrz. Jego właściwości sprawiają, że jest bezpieczniejsze niż zwykłe szkło.

W aranżacji wnętrz szkło jest obecnie jednym z najmodniejszych materiałów. Chętnie wykorzystują je architekci i dekoratorzy. Szkło pozwala na tworzenie jasnych, otwartych przestrzeni. To nieodłączny element nowoczesnych stylów – minimalistycznego, skandynawskiego czy loftowego. Zdecydowanie podnosi walory estetyczne wnętrza.

Zastosowanie szkła hartowanego w aranżacji pomieszczeń

Szkło hartowane w sztuce urządzania wnętrz wykorzystywane jest jako element dekoracyjny i konstrukcyjny. Powstają z niego m.in.:

 • blaty stołów,
 • szklane witryny,
 • wypełnienia pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami w kuchni,
 • drzwi do kabin prysznicowych,
 • parawany nawannowe,
 • podłogi,
 • schody,
 • balustrady,
 • wewnętrzne ściany działowe,
 • systemy drzwi przesuwnych,
 • przeszklenia w drzwiach skrzydłowych.

Dzięki zastosowaniu szkła w przestrzeni możemy efektywnie doświetlić wnętrze. Mobilne czy stacjonarne szklane ściany działowe, z uwagi na swą przejrzystość, nie stanowią bariery dla światła dziennego. Dostęp naturalnego oświetlenia jest bardzo istotny dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia fizycznego i psychicznego. Światło dzienne tworzy także najlepsze warunki do pracy wzrokowej, toteż często szklane ściany działowe wykorzystuje się w przestrzeni biurowej. Rozwiązanie to pozwala podzielić open space na mniejsze pomieszczenia, dzięki czemu pracownicy zyskują przestrzeń do efektywnej i kreatywnej pracy, która jest jednocześnie odpowiednio doświetlona.

W architekturze mieszkalnej coraz częściej stosuje się systemy szklanych drzwi przesuwnych, np. aby oddzielić kuchnię od jadalni czy łazienkę od sypialni. W tym ostatnim przypadku szczególne zastosowanie znajduje szkło o zmiennej przezierności wykorzystujące folię LC z zawiesiną ciekłych kryształów. Dzięki tej technologii można zmieniać przezierność szyby za pomocą pilota. Stosując z kolei szkło dekoracyjne, można uzyskać w pomieszczeniu ciekawą grę świateł, zarówno dzięki promieniom słonecznym, jak i sztucznemu oświetleniu.

Właściwości szkła hartowanego

Dużą popularność w nowoczesnej architekturze wnętrz szkło hartowane zawdzięcza swoim unikatowym właściwościom. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu w procesie nagrzewania do temp. przekraczającej 600℃, a następnie gwałtownego chłodzenia, szkło zyskuje większą rozszerzalność cieplną i jest mniej więcej 5–6-krotnie odporniejsze na zgniatanie. Prawdopodobieństwo rozbicia szyby hartowanej jest o wiele mniejsze niż w przypadku zwykłego szkła typu float. Bardzo istotną cechą szkła hartowanego jest również fakt, że w przypadku rozbicia rozpada się ono na drobne kawałki o obłych krawędziach. Jest to ważne w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ ryzyko mocnego skaleczenia się jest w tym przypadku o wiele mniejsze.

Warto wiedzieć, że hartowaniu może być poddany każdy rodzaj szkła. Wcześniej trzeba jednak dociąć szybę do odpowiednich wymiarów i nawiercić potrzebne otwory, ponieważ hartowane szkło nie podlega dalszej obróbce.

Poprzedni artykułJak wybrać dobrą drukarnię?
Następny artykułAutomatyzacja procesów produkcyjnych – od czego zacząć w swojej firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj