Skąd tak dużo w mediach mówi się o słomkach do napojów? Od jakiegoś czasu okazuje się, że te niewinne, drobne elementy mogą być bardzo groźne. Pojawiły się jednocześnie alternatywy – ekologiczne słomki.
Słomki do napojów a dzika przyroda
W ostatnich latach media obiegły szokujące zdjęcia. Żółw morski z nosem przebitym słomką czy martwy ptak z żołądkiem pełnym plastiku – to niestety zdarza się coraz częściej. Niewielkie plastikowe elementy zanieczyszczają też przyrodę i wciąż niewiele jest pomysłów na to, jak przyspieszyć ich rozpad, który może trwać tysiące lat. Nic dziwnego, że rządy niektórych krajów, jak np. Wielkiej Brytanii, planują zakazać słomek z plastiku.
Wpływ plastiku na zdrowie człowieka
Coraz więcej mówi się też o plastikowych mikrocząsteczkach, które z drobnych śmieci takich, jak właśnie słomki, przenikają do mórz i gleb. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że później taką zanieczyszczoną wodę pijemy. Jemy również ryby, skorupiaki czy mięso, w których można trafić na mikroplastik. To dlatego coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że rezygnacja z plastiku na co dzień jest dobrym pomysłem. Obok ograniczenia zużycia plastikowych butelek można też łatwo wyeliminować np. słomki od napojów. Jeszcze kilka lat temu byłoby to trudne. Dziś jednak jest na tyle dużo alternatyw, że nikt nie może usprawiedliwiać się brakiem wyboru.
Jakie ekologiczne słomki zamiast?
Ci, którzy w kawiarniach i klubach nad zimnymi napojami spędzają dużo czasu, coraz częściej by uniknąć wyrzutów sumienia biorą ze sobą własne słomki. Szklane są delikatne, choć niezwykle efektowne. Raczej stosuje się je na miejscu w klubach i barach, a następnie myje po każdym gościu. Przy sobie można mieć metalowe. Nie zajmują w torbie dużo miejsca. Szczególnie ekologiczne słomki składane. Zarówno do użytku osobistego, jak i na wyposażeniu lokali, coraz częściej znajdują się słomki papierowe. Ich minusem jest to, że pod wpływem wilgoci nasiąkają i rozmiękają, a smak tektury przenika napoje. To więc raczej rozwiązanie do szybkiego picia zimnych napojów na mieście.
A może… makaron lub ryż?
Jest jeszcze jedna prosta alternatywa. Czasem w sklepach można trafić na makaron podobny do spaghetti, ale grubszy i pusty w środku. Coraz częściej taki gruby makaron stosuje się jako jadalny zamiennik słomek. Alternatywnie można postawić na ekologiczne słomki z mączki ryżowej lub pszenicy. Jak widać, istnieje wiele rodzajów słomek, które mogą z powodzeniem zastąpić te plastikowe. Z ich pełną ofertą można się zapoznać na pajlo.pl