Jakie są najważniejsze obowiązki pracodawcy w zakresie BHP? Sprawdź!

Bezpieczeństwo na miejscu pracy to absolutna podstawa. Zarówno pracodawca, jak i pracownicy muszą być świadomi ewentualnego ryzyka na danym stanowisku, ale to właśnie pracodawca ma obowiązek dopilnować, aby zatrudnione przez niego osoby przestrzegały zasad bezpieczeństwa.

Główne zadania pracodawcy z zakresu BHP

Chcąc zatrudnić pracownika, pracodawca musi zapewnić mu odpowiednie szkolenie z zakresu BHP. Obecnie istnieje wiele firm –jak na przykład Seka które oferują takie szkolenia specjalnie na życzenie dużych firm. Koszty ponosi oczywiście sam pracodawca. W trakcie całego kursu pracownik uzyskuje niezbędne informacje w zakresie wykonywania bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku. Ponadto zostaje on szczegółowo poinformowany o ryzyku i zagrożeniach zdrowia i życia, z jakimi może się spotkać, oraz musi otrzymać dokładne instrukcje dotyczące postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia. Szkolenia przeprowadzane w miejscu pracy są o tyle dobrym rozwiązaniem, że firma szkoleniowa odnosi się w nich konkretnych warunków panujących budynku.

Co jeszcze musi zrobić pracodawca?

Szkolenia BHP to nie wszystko. Pracodawca ma obowiązek zapewnienie odpowiednich warunków na samym miejscu pracy. Przestrzeń robocza musi być zorganizowana tak, aby panowały na niej bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca ma również obowiązek reagować na uwagi w sprawie bezpieczeństwa oraz usuwanie wszelkich uchybień. W zakresie ochrony zdrowia musi poświęcić szczególną uwagę pracownikom młodocianym i kobietom w ciąży, a także osobom niepełnosprawnym.

Warunki i bezpieczeństwo w zakładzie pracy kontroluje powołany do tego celu organ – Państwowa Inspekcja Pracy. Niezapewnienie bezpieczeństwa wiąże się oczywiście ze stosownymi karami i może doprowadzić nawet do zamknięcia zakładu lub utracenia posiadanej aktualnie koncesji.

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Warto więc dopilnować wszelkich aspektów w tym zakresie nie tylko po to, aby pracownicy czuli się dobrze w zakładzie pracy, ale także dlatego, by dostosować się do obowiązujących regulacji i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Poprzedni artykułKredyt gotówkowy bez BIK
Następny artykułPłatności cykliczne- dla kogo to dobre rozwiązanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj