Prowadzisz działalność gospodarczą? Bez względu na to, czy jest to firma jednoosobowa, czy duża korporacja – pieczątka firmowa to akcesorium nieodzowne na co dzień. Do czego konkretnie Ci się przyda? Jakie informacje na niej zawrzeć? Jakie pieczątki wybrać? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Choć w dobie cyfryzacji wydaje się, że pieczątki firmowe powoli odchodzą do lamusa historii, w rzeczywistości nadal są wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie. Wynika to nie tylko z wymagań urzędowych (na wielu formularzach nie obędzie się bez przybicia stempla), ale przede wszystkim z praktyczności tych niepozornych akcesoriów.
Do czego są przydatne pieczątki firmowe?
Kluczowe funkcje, jakie pełni pieczątka firmowa, to:
- szybkie przekazywanie danych teleadresowych przedsiębiorstwa – pieczątki firmowe idealnie sprawdzają się np. podczas stemplowania kopert czy potwierdzeń wysyłki korespondencji, a także jako szybkie zastępstwo wizytówki,
- potwierdzenie autentyczności dokumentów – przybicie stempla zwiększa wiarygodność umowy, faktury czy rachunku,
- promocja marki firmy – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na stempel kolorowy i / lub z grafiką odzwierciedlającą logo Twojego przedsiębiorstwa.
To właśnie dlatego z pieczątki skorzystasz co najmniej kilka razy każdego dnia. Warto ją mieć zawsze pod ręką.
Jakie informacje powinny trafić na pieczątkę?
Wybór należy do Ciebie. Jednak kluczowe dane, które powinieneś zawrzeć na stemplu, to:
- pełna lub skrócona nazwa firmy,
- adres jej siedziby,
- numer NIP oraz / albo REGON,
- numer telefonu.
Warto również umieścić na pieczątce adres strony www firmy, e-mail i opcjonalnie – logotyp marki. Dziś to możliwe, ponieważ nowoczesne stemple, np. marki Modico, które powstają w oparciu o technologię błyskową, zapewniają doskonałą rozdzielczość każdej odbitki, nawet wielokolorowej.
Jak wybrać odpowiedni model pieczątki firmowej?
Wybierając pieczątkę firmową, zwróć uwagę na rozmiar samego stempla, a co za tym idzie – ilość miejsca do „zadrukowania”. Istotna jest również konstrukcja tego akcesorium oraz wygoda korzystania z niego. Popularność w ostatnim czasie zyskują stemple wykonane metodą błyskową, w których nie ma potrzeby wymieniania kartridża z tuszem nawet przez 7 lat. Są kompaktowe, łatwe w obsłudze, a ich wyrobienie w autoryzowanym punkcie zajmuje kilkanaście minut. Warto się więc nimi zainteresować bliżej i… od razu zamówić kilka – tak, aby jedna pieczątka firmowa została w siedzibie, a pozostałe mogły „podróżować”, choćby z przedstawicielami handlowymi.