IP BOX – czym jest podatek dla programistów?

Stawka podatku IP BOX dla programistów jest to nowe rozwiązanie, stosowane od 2019 roku. O jej stosowaniu informuje broszura Ministerstwa Finansów z lipca 2019 roku. Wiąże się bezpośrednio z rozliczaniem przychodów z praw własności intelektualnej, regulowanej przez Ustawę o PIT (art. 30 ca ust. 2).

Jakie warunki kwalifikują do stawki podatku IP BOX

Aby zakwalifikować się do przychodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej należy spełniać trzy warunki. Po pierwsze więc przychody powinny być wytworzone, ulepszone lub rozwinięte w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Po drugie – przychody powinny znajdować się w katalogu w art. 30 ca ust. 2. Trzecim warunkiem jest to kwestia tego, że muszą one podlegać prawnej ochronie związanej z przepisami odrębnych ustaw i umów międzynarodowych, w których jedną ze stron jest Polska. Wyżej wymienione konieczności wynikają wprost z ustawy o podatku dochodowym.

O czym muszą wiedzieć programiści aspirujący do IP BOX

Programiści muszą zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie czynności są obejmowane pięcioprocentową stawką PIT. Autorskie prawo do programu komputerowego wiąże się z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dynamika rozwoju rynku nowych technologii informatycznych nie ułatwia zdefiniowania, komu przysługuje owo prawo. W związku z tym Ministerstwo Finansów stwierdza, że w przypadku tej branży najbardziej odpowiednie jest uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu uzyskania ochrony prawno-podatkowej.

Działalność informatyczna nie objęta stawką podatku IP BOX

Do omawianej pięcioprocentowej ulgi nie mogą zgłaszać się firmy, które przeprowadzają szkolenia z tworzenia komputerowych programów. Natomiast w momencie gdy dochodzi do ulepszania oprogramowania, które zostało stworzone przez inne osoby, zaś przedsiębiorca nie posiada do niego prawa własności stawka podatku IP BOX dla programistów również nie obowiązuje.

W ustalaniu stawki IP BOX dla programistów największym problemem jest kwalifikowanie poszczególnych osób do praw własności intelektualnej. Ani w broszurze Ministra Finansów, ani w podatkowych nie ma definicji programu komputerowego oraz autorskiego prawa do niego. To właśnie powoduje niejednoznaczność interpretacji.

Poprzedni artykułPrawo pracy – co warto wiedzieć?
Następny artykułJakie są zalety stosowania systemu kolejkowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj