Sprzedaż wierzytelności jest zwana inaczej sprzedażą długu. Takie procedury są zwykle przeprowadzane przez firmy i sprzedawane osobie trzeciej (zwykle firmie windykacyjnej, w tym przypadku zwanej również „kupującym”), w celu windykacji określonej kwoty. Dług można sprzedać jednorazowo lub w trybie ciągłym. Tryb ciągły jest zwany inaczej faktoringiem, a usługa ta polega na odkupieniu wierzytelności przez firmę windykacyjną, zanim minie termin jej realizacji. Usługa taka znacznie poprawia płynność przedsiębiorstwa, które dostaje pieniądze natychmiast i nie musi zamrażać sobie gotówki. Wartość zaległych płatności, które mogą zostać sprzedane, zależy od jakości długu, czyli od czasu, który minął od określonej daty zapłaty.
Korzyści
Sprzedał długu jest korzysta dla wszystkich trzech stron: pierwotnego wierzyciela, przedmiotu długu i nabywcy długu. Bez względu na to, czy dług zostanie sprzedany, czy nie, zadłużony podmiot nadal ma zaległą kwotę do uregulowania, ale w wyniku procesu sprzedaży długu albo uzyska lepsze warunki, albo nie odczuje różnicy w kwocie do zapłaty. Przedsiębiorstwo dostaje pieniądze, które od razu może zacząć reinwestować, co poprawi znacznie jego płynność, a firma faktoringowa ze względu na fakt, że bierze na siebie ryzyko oraz obsługę procesu, zarabia na tym.
Giełdy długów
Coraz większą popularność w temacie odzyskiwanie wierzytelności zyskują giełdy długów. Odzyskiwanie pieniędzy w tradycyjny sposób może okazać się dość długotrwałym procesem, co może być męczące dla przedsiębiorców. To głównie ze względu na czas oraz łatwość odzyskania pieniędzy sprawiają, że coraz więcej osób z nich korzysta.
Cały proces odbywa się na specjalnych platformach, na których wierzyciele mogą wystawić przysługujące im długi, jednocześnie inne osoby prywatne lub firmy, które zajmują się odzyskiwaniem należności mogą je odkupić. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że aby sprzedać dług na takiej giełdzie, wierzyciel nie musi posiadać pełnomocnego wyroku sądu, a wystarczy jedynie: faktura, umowa o dzieło, umowa pożyczki, nakaz zapłaty, wyrok sądu, umowa najmu albo weksel.
Dodatkowo giełdy długów można potraktować jako bazy dany pod kątem informacji o przyszłych kontrahentach. Aktualnie banki oraz leasingodawcy już korzystają z takich informacji, aby dokładniej określić ryzyko podczas podpisywania nowej umowy. Jeżeli klient w takiej sytuacji istnieje jako osoba, która w przeszłości nie spłaciła długów, może to skutkować odmową systemu przy zawieraniu nowej umowy. Również zwykli przedsiębiorcy mogą sprawdzić tak swoich kontrahentów, aby w jakimś stopniu oszacować, czego mogą się spodziewać. Poza wyżej wymienionymi korzyściami, zaletą giełdy długów jest fakt, że niektórych dłużników mobilizuje strach przed umieszczeniem ich w takich bazach. W Internecie można znaleźć opinie, w których użytkownicy dzielą się takimi historiami. Według nich zdarzało się, że wcześniejsze wezwania do zapłaty nie działały tak skutecznie, jak wpisanie osoby do takiej bazy. Działanie takie może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek danej osoby, który może przełożyć się na przyszłe wyniki finansowe oraz współprace, dlatego zależy im by nie doszło do takiej sytuacji.
Podsumowanie
W zależności od potrzeb można wybierać z kilku metod, aby odzyskać należności od nieuczciwych dłużników. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na to są giełdy długów, z których korzysta coraz więcej osób. Charakteryzują się one łatwością w obsłudze całego procesu. Alternatywną formą odzyskania długu jest zgłoszenie się do firmy windykacyjnej.
Więcej na temat sprzedaży wierzytelności dowiesz się ze strony: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/corporate-finance/doradztwo-w-zakresie-sprzedazy-wierzytelnosci/