Na czym polega ochrona osób i mienia?

Podstawowym zadaniem profesjonalnej agencji ochrony jest dbanie o bezpieczeństwo osób oraz mienia. Coraz częściej taka usługa jest standardem na osiedlach, w biurowcach czy galeriach handlowych. Na czym to polega i kto może z tego skorzystać?

Czym jest ochrona osób i mienia?

Zadania agencji ochrony w zakresie zapewniania bezpieczeństwa ustalane są w oparciu o ustawę o ochronie osób i mienia z 1997 roku. Ochrona osób i ochrona mienia to dwie oddzielne kategorie, ale agencje bardzo często traktują je jako jedną usługę. Na czym polega różnica między nimi?

Jak już sama nazwa wskazuje, ochrona osób dotyczy bezpieczeństwa ludzi. Agent ochrony zajmuje się bezpieczeństwem konkretnej osoby lub większej grupy, na przykład podczas imprezy masowej lub na ochranianym terenie mieszkalnym. Ochrona osób obejmuje ochronę zdrowia, życia i nietykalności cielesnej.

Ochrona mienia to po prostu ochrona rzeczy: nieruchomości, towaru w sklepie, wyposażenia firmy i wszelkich innych przedmiotów znajdujących się na wyznaczonym terenie. Zadaniem pracowników agencji jest niedopuszczenie do tego, by niepożądane osoby wdarły się na chroniony obszar oraz by nie dokonały tam żadnych zniszczeń.

Pracownicy agencji ochrony muszą mieć licencję, wydawaną zgodnie z aktualnymi przepisami. Zakres posiadanych przez pracowników kompetencji zależy od tego, czym będą się oni zajmowali – ochrona osób i mienia obejmuje między innymi takie usługi jak dozór, patrole, interwencja, obsługa monitoringu.

Jakie formy ochrony są obecnie stosowane?

Ochronę może być stała albo tylko doraźna, na przykład w określonych godzinach lub przy podejmowaniu określonych czynności, jak konwój pieniędzy czy transport ważnej osobistości. Bezpośrednia ochrona fizyczna, oferowana na przykład przez omega-security.pl, dotyczy dzisiaj nie tylko tej osobiście wykonywanej przez agenta ochrony pracy, ale i nadzoru technicznego.

Współcześnie ochrona osób i mienia w dużym stopniu polega na monitorowaniu zabezpieczeń technicznych. Agencja zajmuje się najpierw określeniem, jaki system ochrony byłby najlepszy w danym miejscu, następnie prowadzone są prace montażowe. Do obsługi monitoringu delegowani są przeszkoleni pracownicy, a agencja zapewnia też regularny serwis zabezpieczeń technicznych oraz usuwanie usterek.

Poprzedni artykułPozycjonowanie stron. Na czym polega? Czy warto w nie zainwestować?
Następny artykułJak sprawdzić upadłość konsumencką osoby fizycznej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj