Do czego służą czujniki indukcyjne? Są to urządzenia, których działanie polega na wykrywaniu metalowych przedmiotów czy metalowych części maszyn. Wykrycie następuje w momencie wejścia przedmiotu lub części w obręb działania czujników. Zakłady automatyki przemysłowej wykorzystują czujniki indukcyjne do kontroli położenia, kontroli przemieszczenia i ruchów mechanicznych maszyn sterowanych automatycznie. Ich największymi zaletami są między innymi: znajdowanie elementów metalowych, odporność na ciężkie warunki zewnętrzne, drgania i nieczystości oraz zdecydowanie dłuższa praca od czujników stykowych ze względu na bezdotykowe działanie. Plusem jest także to, że wykonywane są w hermetycznych obudowach, dlatego są uodpornione na warunki zewnętrzne i wydłuża się ich bezusterkowy czas pracy.
Ogólna budowa czujników indukcyjnych (przemysłowych)
W dużym uproszczeniu czujniki indukcyjne składają się z głowicy zawierającej cewkę indukcyjną z rdzeniem ferrytowym, generator napięcia sinusoidalnego wysokiej częstotliwości, układ detekcji czy wzmacniasz wyjściowy. Jest to daleko idące uproszczenie, ponieważ jest to podział na proste bloki funkcjonalne. Czujniki indukcyjne mogą zwierać elementy zapobiegające zakłóceniom wpływającym na jego pracę oraz elementy chroniące je przed zwarciem wyjścia czy wilgocią. Wnętrze czujnika może być wypełnione izolacją, która zapobiega przedostaniu się wilgoci do jego wnętrza czy zmianom temperatury.
Zasada działa czujników
Opisana powyżej cewka indukcyjna z rdzeniem ferrytowym wytwarza pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości. Wytworzone pole elektromagnetyczne indukuje prądy wirowe w metalu zbliżającym się do czujnika. Indukowane prądy wirowe wpływają na pole elektromagnetyczne wytworzone wokół czujnika. Działanie te zwiększa obciążenia obwodu indukcyjnego i w efekcie spadek amplitudy oscylacji obwodu indukcyjnego generatora wysokiej częstotliwości.
Układ detekcji, który można nazwać też progowym lub komparatorem, kontroluje amplitudę generowanego napięcia. Maleje ona wraz ze zbliżaniem metalu lub części maszyny. Po zbliżeniu metalu na odległość odpowiadającą punktom włączenia i wyłączenia następuje zmiana stanu wyjścia czujnika. Właśnie od odległości przedmiotu metalowego od czoła czujnika zależy wielkość zmian amplitudy oscylacji generatora.
Za przełączenie wyjścia czujnika po zbliżeniu metalu na ściśle określoną i powtarzalną odległość, która wynika z charakterystyki czujnika, odpowiedzialny jest układ detekcji. W czujnikach z wyjściem analogowym poziom sygnału wyjściowego jest odwrotnie proporcjonalny do odległości obiektu od czujnika.
Rodzaje czujników
Czujniki monitorujące prędkość obrotową, są wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych do kontroli i monitorowania. Ich zadaniem jest kontrola czy monitoring zbyt wysokich lub zbyt niskich prędkości obrotowych silników, wałów czy taśm transportowych. Czujniki obrotowe mają wbudowane funkcje tachometryczne, które umożliwiają analizowanie i kontrolowanie prędkości obrotowej w urządzeniu.
W ofercie znajdują się czujniki wysokociśnieniowe, odporne na wysokie ciśnienie oraz czujniki odporne na wysokie temperatury. Poszczególne funkcje i możliwości czujników, dopasowane na potrzeby konkretnych urządzeń, funkcjonujących w określonych warunkach, dostępne są w spisie katalogowym w zakładce – czujniki indukcyjne. Podział jest dostosowany do potrzeb klienta i poszczególne nazwy zakładek informują o rodzaju czujnika, i jego cechach charakterystycznych. Poza czujnikami odpornymi na ciśnienie i temperaturę, mamy w ofercie czujniki z metalowym czołem czy z wyjściem analogowym.
Kilka uwag podczas montażu czujników indukcyjnych
Na co zwrócić uwagę podczas montażu czujników indukcyjnych? Montując czujniki indukcyjne bezwzględnie i zawsze należy zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości między sąsiednimi czujnikami oraz metalowymi częściami konstrukcji maszyn.
Czujniki indukcyjne, które są zasilane prądem stałym (DC), mają wbudowane zabezpieczenie prądowe. Zadaniem zabezpieczenia jest ochrona czujnika przed awarią w wyniku przeciążenia i zwarcia wyjścia. Prąd wyjściowy jest ograniczany przez zabezpieczenie, które kontroluje stan obwodu wyjściowego czujnika. Gdy już przeciążenie ustąpi, czujnik samoczynnie przejdzie w stan pracy.
Dlaczego warto korzystać z czujników indukcyjnych?
Wszystkie opisane cechy czujników indukcyjnych pozwalają na pełną kontrolę i analizę ruchów czy wykrywanie metali. Przez zwartą konstrukcję dają stabilną pracę. Prostota konstrukcji daje w praktyce niezawodność. Są precyzyjne, co pozwala na bezproblemowość i ciągłość działania maszyn. Są też odporne na warunki zewnętrzne tanie i dostępne.
Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z nami za pomocą zakładki kontakt. Zapraszamy do kontaktu na wypadek pytań lub wątpliwości.