Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu zarobków. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż warunki, jakie mogą zaproponować zagraniczne firmy są często bardzo korzystne, a przy tym Polacy mają bardzo dobrą opinię poza granicami naszego kraju. Dlatego praca w Niemczech czy w Norwegii tylko czeka. Jakie zawody są najpopularniejsze i co należałoby wiedzieć?
Praca za granicą – kwalifikacje
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie wymagana jest nawet pełna znajomość języka. Wszystko zależy od pracy, jaką się podejmie. O pracę za granicą może aplikować każdy. Są trzy tryby pracy poza Polską:
- a) Praca zmianowa – kilka miesięcy za granicą, kilka miesięcy w kraju.
- b) Praca na stałe – wyjazd i praca codzienna.
- c) Praca sezonowa – jednorazowo na kilka miesięcy.
Charakterystyka pracy za granicą
W pierwszej opcji mamy do czynienia ze wszystkimi zawodami, które wymagają bycia na co dzień, ale pozwalają na zmiany. W tym gronie znajdziemy między innymi opiekowanie się osobami starszymi, które popularne jest zwłaszcza w Niemczech.
Z kolei praca na stałe nie różni się wiele od pracy w Polsce. Zarobki są oczywiście tamtejsze, ale trzeba się jeszcze tam utrzymać. W przypadku ofert pracy za granicą możemy jednak wybrać takie możliwości, by pracować za więcej niż potrzebujemy. Resztę można wysyłać rodzinie.
Praca sezonowa to najczęściej wybierana praca za granicą. Tutaj mamy do czynienia z kilkoma miesiącami i zakończeniem współpracy. Najczęściej dzieje się tak przy zbiorach winogron czy truskawek.
Kto może wyjechać i na co zwrócić uwagę?
Na portalu https://www.globelus.pl/ właściwie każdy znajdzie ofertę pracy za granica dla siebie. Niezależnie od tego, jaką pracę się wykonuje, można spróbować swoich sił w tej samej branży lub szukać czegoś innego. Warto przede wszystkim nie zamykać się na różne rozwiązania i szukać mądrze.
Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy wyborze firmy pośredniczącej? Przede wszystkim na rzetelność i jej opinie. Wiele firm oferuje różne oferty, ale tylko część z nich robi to tak, jak powinno się. Warto także myśleć o konkretnych rozwiązaniach i nie skupiać się tylko na własnej branży.
Znaczenie, przy wyborze odpowiedniego zajęcia za granicą, ma także forma zatrudnienia. Nie warto samodzielnie wybierać się do pracy w obcym kraju. Zawsze lepiej, gdy jakaś rzetelna firma pokaże nam możliwości i przygotuje nas do zadań, które mamy wykonywać. Jest to również wskazane z punktu widzenia aklimatyzacji.