Lokata w banku – czy da się na niej zarobić?

Niskie oprocentowanie lokat nie zachęca do pomnażania kapitału? Poświęć chwilę na analizę dostępnych ofert – przekonasz się, że tego rodzaju produkty bankowe mogą przynieść zaskakująco wysokie zyski.

Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe przekładają się nie tylko na niskie raty kredytowe. Konsekwencją jest także niskie oprocentowanie lokat – nie większe niż 1,5% w skali roku. Nie jest to jednak regułą, lokata w banku daje szansę na wypracowanie większych zysków.

Od czego zależy wysokość zysków na lokacie?

Lokata w banku pozwala wypracować satysfakcjonujący zysk. Jego wysokość zależy jednak od kilku czynników, wśród których wymienić można:

  • oprocentowanie,
  • czas trwania lokaty,
  • kwotę wpłacanego depozytu,
  • sposób kapitalizacji odsetek.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, czy oszczędzający wypłaca pieniądze przed okresem zapadalności. Jeśli tak się dzieje, wówczas trafi możliwe do wypracowania odsetki. Żadna kwota nie jest doliczana do wpłaconego kapitału, np. mimo że środki były zdeponowane przez większość czasu.

Jak duży zysk daje lokata?

Przypadkowo wybrana lokata najczęściej charakteryzuje się przeciętnym oprocentowaniem. Zakładając ją, możesz sporo stracić – nie będziesz jednak o tym wiedzieć, ponieważ nie przeanalizujesz konkurencyjnych ofert. Tymczasem wystarczy poświęcić zaledwie chwilę na porównanie lokat w banku, by wśród nich wybrać te najkorzystniej oprocentowane.

Załóżmy, że chcesz wpłacić 8000 zł na okres 6 miesięcy. Z lokatą oprocentowaną na poziomie:

  • 1,1% zarobisz ok. 35 zł netto,
  • 2,40% zarobisz ok. 77 zł netto.

Czy zauważasz wyraźną różnicę? Będzie ona tym większa, im wyższy wpłacony depozyt i im większa różnica w oprocentowaniu.

Warto przy tym podkreślić, że większość banków daje możliwość założenia tylko jednej lokaty. Ogranicza to możliwości zarobku – szczególnie, jeśli oprocentowanie jest stosunkowo wysokie. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – za przykład może posłużyć Lokata Sprint 180 dni dostępna w ofercie Toyota Banku. Każdy klient może założyć nawet 10 lokat z maksymalną kwotą wynoszącą 18 000 zł. Dzięki temu można maksymalnie zyskać ok. 1700 zł netto.

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Chcesz zarobić na lokacie w banku – to oczywiste. Aby tak się stało, musisz zadbać o to już na etapie wyboru odpowiedniego produktu finansowego. Weź pod uwagę m.in. takie aspekty jak:

  • wysokość oprocentowania – najlepiej, jeśli będzie dużo wyższe niż średnia wartość,
  • okres trwania lokaty – dopasowany do sytuacji materialnej, aby zminimalizować ryzyko wypłaty depozytu przed czasem,
  • minimalną / maksymalną kwotę depozytu – niech nie będzie ograniczeń, gdyby okazało się, że chcesz wpłacić mniej / więcej pieniędzy.

Nie bez znaczenia pozostają dodatkowe warunki, np. dostępność lokaty wyłącznie dla nowych klientów, konieczność założenia konta osobistego.

Poprzedni artykułJakie są konsekwencje zrezygnowania z leasingu po zakończeniu umowy?
Następny artykułPożyczki przez internet – podstawowe zasady uzyskania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj