Hodowla koni – jak zacząć?

Jeśli rozważasz założenie własnej hodowli koni, to zapewne znasz te zwierzęta i wiesz, jakie są ich potrzeby. Jeśli nie – to zacznij od zdobycia doświadczenia, np. pracując jako wolontariusz w profesjonalnej stadninie. W przeciwnym wypadku koszty takiego przedsięwzięcia będą znacznie większe, jak i ryzyko jego niepowodzenia. Jakie kolejne kroki należy podjąć?

Znajdź odpowiednie miejsce

Aby rozpocząć hodowlę koni, potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniego miejsca. I mowa tutaj nie o kawałku ziemi, ale o co najmniej hektarze, na którym znajdzie się miejsce na stajnie dla koni, magazyny na siano, słomę czy paszę, budynki gospodarcze, w których umieścisz inne niezbędne akcesoria do hodowli tych zwierząt, a także wybieg oraz pastwisko. Konie są bardzo drażliwe nawet z powodu drobnych niedogodności, a ich największą potrzebą jest przestrzeń. Muszą mieć nie tylko odpowiedniej wielkości boksy, ale również wybieg i pastwisko, na którym będą mogły się wybiegać. Jeśli planujesz dodatkowo naukę jazdy konnej, to tej przestrzeni będziesz potrzebować jeszcze więcej. Nie obejdzie się więc bez inwestycji w odpowiedni teren. Pieniądze na ten cel pomogą Ci pozyskać pożyczki internetowe.

Stwórz biznesplan i zdobądź budżet

Gdy posiadasz już miejsce na swoją hodowlę koni, to warto sporządzić dokładny biznesplan – dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i znacznie łatwiej będzie Ci realizować poszczególne etapy swojego przedsięwzięcia. Hodowla koni to zawsze duża inwestycja finansowa. Przydadzą się więc oszczędności, pożyczki internetowe, a także można starać się o różnego rodzaju dofinansowania. Duże koszty to nie tylko zakup ziemi i postawienie budynków, ale również same konie oraz ich utrzymanie. Jeśli posiadasz własną ziemię wraz z zabudowaniami, to możesz zaadaptować je do nowych warunków – takie rozwiązanie na pewno wygeneruje nieco mniejsze wydatki.

Rozejrzyj się za odpowiednio wykwalifikowanymi pracownikami

Nawet jeśli posiadasz doświadczenie w hodowli koni, to na pewno nie będziesz w stanie wykonać wszystkich czynności samodzielnie. Potrzebujesz więc pracowników, którzy będą profesjonalnie wykonywać poszczególne zadania. Największą trudność może sprawić znalezienie instruktorów jazdy konnej, ale nie mniej ważny jest kowal czy weterynarz. Pamiętaj, że to także dodatkowe koszty i to wcale niemałe. Jeśli nie posiadasz doświadczenia, to koniecznie musisz zatrudnić fachowca z tej branży.

Przemyśl, jakie konie chcesz hodować

Cena jednego konia może wahać się od 6 000 do nawet 100 000 złotych. Oczywiście mają na to wpływ bardzo różnorodne czynniki, w tym między innymi rasa, wiek oraz ich przeznaczenie. Dokładnie więc przemyśl, jakie konie Cię interesują i znajdź środki finansowe, za które będziesz mógł je nabyć. Jak widać, są to naprawdę spore koszty, więc konieczne będą różne źródła finansowania, np. dotacje i pożyczki internetowe. Oprócz koni musisz również zakupić niezbędne akcesoria, np. siodła, popręgi, uzdy, wędzidła, czapraki oraz wiele innych, które umożliwią pracę z siodłanym koniem.

Poprzedni artykułKurtki damskie – jakie są najmodniejsze w tym sezonie?
Następny artykułAngielski dla dzieci nie musi być nudny, TA szkoła we Wrocławiu jest najlepszym przykładem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj