Od obowiązku płacenia OC nie można się uchylać i to nie tylko dlatego, że grożą za to kary finansowe. Brak ważnej polisy to pozorna oszczędność, która mści się wtedy, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku. Składki często stanowią jednak spore obciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza dla młodych kierowców, którym nie przysługują zniżki. Czy OC musi być drogie? Sprawdź, z jakimi kosztami muszą liczyć się początkujący kierowcy.
Czy cena ubezpieczenia OC jest uwarunkowana wiekiem kierowcy?
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego dąży do tego, by znaleźć tanie OC. Jest to możliwe dzięki korzystaniu z internetowych kalkulatorów lub gromadzeniu zniżek, przysługujących np. za przedłużanie polisy w tej samej agencji czy bezwypadkową jazdę. Agencje przyjmują, że starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Znajduje to swoje potwierdzenie w statystykach, które jasno pokazują, że kierowcy w wieku 18-24 lat, powodują wypadki częściej, niż przedstawiciele pozostałych kategorii wiekowych. Młodzi traktowani są więc z dużo mniejszym zaufaniem, co znajduje także swoje przełożenie na wysokość składki OC.
Zwyżka OC za wiek to bardzo popularne zjawisko. Trudno o wskazanie tego momentu, w którym kierowca przestaje być uznawany jako początkujący. To, od ilu lat przysługują zniżki na ubezpieczenie, należy do wewnętrznych ustaleń każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba zatem przyznać, że wiek ma spory wpływ na cenę polisy, a na naliczanie zniżek nie można raczej liczyć przed ukończeniem przez kierowcę 25 lat. Niektóre z agencji biorą pod uwagę nie wiek, ale doświadczenie. Ocenia się je na postawie tego, jak długo jest się w posiadaniu prawa jazdy. Młody kierowca musi się więc liczyć z tym, że w każdym wariancie zapłaci za ubezpieczenie samochodu więcej od starszego właściciela dokładnie takiego samego pojazdu.
Ubezpieczenie OC: młodzi kierowcy płacą więcej
Na podstawie kalkulacji można przyznać, że różnice w cenach za OC są ogromne. Cena polisy OC dla kierowcy w średnim wieku to kilkaset złotych, gdy dla dwudziestoletniego kierowcy, jest to wydatek przekraczający dwa tysiące złotych. Młodym nie przysługują zniżki za wiek czy staż, toteż zmuszeni są płacić pełną kwotę ubezpieczenia.
Istnieją sposoby, by obniżyć wysokość składek OC dla nowych kierowców. Wiążą się one jednak z pewnymi ustępstwami. Najpopularniejszą opcją jest zarejestrowanie pojazdu na takiego kierowcę, któremu przysługują zniżki ze względu na wiek, czyli np. rodzica. Jest to jednak dość ryzykowne. Jeśli dojdzie do wypadku i udowodnione zostanie, że auto użytkowane było przez młodego kierowcę, trzeba będzie liczyć się z dopłatami. Mniej radykalnym rozwiązaniem jest więc ustanowienie starszego kierowcy współwłaścicielem pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe na ogół respektują przysługujące mu zniżki i uwzględniają je przy wyliczaniu składki polisy OC.
Jeśli powyższe opcje są z jakichś względów wykluczone, lepiej postawić na auto o mniejszej pojemności silnika lub śledzić pojawiające się promocje dla młodych. Żadne z rozwiązań nie jest więc idealne i często okazuje się, że trzeba po prostu poczekać do ukończenia 26 roku życia, by nabyć konkretne zniżki.
Każdy kierowca powinien wiedzieć po jakim czasie kasują się zdobyte punkty karne, więc zachęcamy do przeczytanie tego artykułu https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/po-jakim-czasie-kasuja-sie-punkty-karne-2020/