Samochody firmowe – co warto wiedzieć?

Samochody firmowe - co warto wiedzieć?

Samochody flotowe – czy warto?

Samochody firmowe stanowią jedną z najważniejszych przedmiotów, które znajdują się w firmie, gdyż wspierają w szybszym uzyskaniu zysku. Wykorzystywane są jako transport materiałów do stworzenia produktów, części do maszyn, czy zawiezieniu dokumentacji do odpowiedniego urzędu.

Flota samochodowa – koszty

Samochody firmowe uznaje się za środki trwałe, gdyż należą do własności podatnika, zostały nabyte we własnym zakresie, są kompletne i przeznaczone do użytku oraz będą użytkowane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym należy je prawidłowo ewidencjonować. Taka ewidencja powinna zawierać takie informacje jak nadany kolejny numer inwentarzowy, datę zakupu, sposób nabycia, symbol Klasyfikacji Środków Trwałych, wartość początkową, stawkę amortyzacyjną, kwotę odpisu amortyzacyjnego, aktualną wartość, wartość każdego ulepszenia oraz datę likwidacji wraz z przyczyną. Podstawowa stawka amortyzacyjna dla samochodu osobowego wynosi 20%, a okres amortyzacji wyznacza się na 5 lat.

Samochód na firmę a użytek prywatny

Samochody firmowe mogą być również samochodem prywatnym wówczas należy prowadzić ewidencję pojazdu (tzw. kilometrówka). Limit ustalany jest na podstawie iloczynu stawki przypisanej dla konkretnej pojemności pojazdu na jeden kilometr oraz liczby przebytych kilometrów. Dla samochodów o pojemności skokowej silnika poniżej 900 cm3 stawka wynosi 0,5214 zł, natomiast dla samochodów o pojemności skokowej silnika od 900 cm3 stawka równa się 0,8358 zł. Firma nie może w poszczególnym miesiącu uznać do kosztów podatkowych wydatków wyższych od ustalonego limitu.

Poprzedni artykułJak wygląda praca programisty?
Następny artykułJakie są konsekwencje zrezygnowania z leasingu po zakończeniu umowy?

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko ładnie pięknie, tylko w 2019 roku leasing się zmienił i już nie opłaca się tak brać aut wartych więcej niż 150 000 zł na firmę, a szkoda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj