Inwestowanie w nieruchomości – bezpieczna lokata kapitału?

Wraz z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, coraz więcej osób dokonuje zakupu mieszkania z myślą o lokacie kapitału. Jest to na pewno jedna z ciekawszych i stabilniejszych propozycji inwestowania, ale aby przyniosła określone korzyści, należy dokładnie rozważyć jej wady i zalety. Co sprawia, że inwestorzy interesują się rynkiem nieruchomości?

Czy na pewno chcemy inwestować w mieszkanie?

Zanim zainwestujemy w nieruchomość, sprawdźmy alternatywy. Lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe są najczęściej słabo oprocentowane i nie przyniosą nam raczej dużych zysków – bardziej nadają się do zamrożenia pieniędzy, aby uchronić je przed inflacją. Wiele osób interesuje się nabywaniem akcji i grą na giełdzie, ale w tym przypadku ciężko jest mówić o stałym, pewnym zarobku. Podobnie sytuacja wygląda z rynkiem kruszców i kryptowalut – aby te inwestycje stały się opłacalne, należy uważnie obserwować rozwój wydarzeń i trzymać rękę na pulsie. Nie każdy jest też przygotowany na ryzyko, które niosą one ze sobą. Świadomość, że im większa szansa na zarobek, tym większe prawdopodobieństwo utraty włożonych pieniędzy, paraliżuje wiele osób i zniechęca do lokowania kapitału w działanie oznaczające stosunkowo niepewny zysk. Podsumowując, jeżeli jesteśmy pewni, że inwestowanie w nieruchomości to opcja dla nas i nie przeraża nas wysoka cena tego przedsięwzięcia, przyjrzyjmy się rynkowi i wybierzmy odpowiednią nieruchomość.

Sprzedaż czy wynajem?

Zakup nieruchomości postrzegany jest jako inwestycja w przyszłość. W nabytym lokalu możemy zamieszkać sami, możemy je wynająć, sprzedać albo przekazać dzieciom – możliwości jest dużo i są one zróżnicowane. Najpopularniejszymi sposobami zarabiania na nieruchomościach są wynajem i odsprzedaż. Zachęcające jest to, że w obu przypadkach zysk możemy zobaczyć niemal od razu. Przed zakupem mieszkania przeznaczonego do tych celów, warto zwrócić uwagę na lokalizację, infrastrukturę handlowo-usługową i komunikację. Większe powodzenie będą miały apartamenty inwestycyjne położone w centrum miasta, szczególnie w pobliżu uniwersytetów. Na popularność wpływa też dobry dojazd, bliskość sklepów, szkół i placówek medycznych. W przypadku wynajmu krótkotrwałego znaczenie ma także lokalizacja atrakcyjna turystycznie. Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż, można rozważyć tzw. house flipping, czyli zakup starego, zniszczonego mieszkania, wyremontowanie go i odsprzedanie z zyskiem. Czynniki, które należy w tej sytuacji wziąć pod uwagę, to atrakcyjna cena startowa i potencjał prezentowany przez nieruchomość.

Na co uważać?

Aby nasza inwestycja faktycznie była bezpieczna i przynosiła zyski, powinniśmy opracować plan uwzględniający analizę rynku nieruchomości, popyt i prognozę na kilkanaście lat. Zanim zdecydujemy się na zakup, dokładnie przyjrzyjmy się wybranemu lokalowi. Sprawdźmy jego stan faktyczny i prawny oraz skalkulujmy rentowność. Sprawdźmy, czy nie ma ukrytych wad i czy nie ciąży na nim hipoteka. Jeżeli planujemy wynajem, niezbędna okaże nam się wiedza z zakresu przepisów prawnych i podatkowych, dotyczących tego tematu. Pamiętajmy, że głównym niebezpieczeństwem, z jakim muszą się mierzyć inwestujący w nieruchomości, jest niska płynność – może się zdarzyć, że nie uda nam się sprzedać lokalu w krótkim czasie i po preferencyjnej cenie. Takie ryzyko jest oczywiście niższe w dużych miastach – apartamenty inwestycyjne w Krakowie, Warszawie, czy Poznaniu cieszą się dużą popularnością – ale trzeba mieć tego świadomość i zawczasu przygotować się na różne scenariusze.

Inwestycje w nieruchomości dla każdego, RynekPierwotny.pl

 

Poprzedni artykułJakie koszty wiążą się z wykonaniem przyłącza wodociągowego?
Następny artykułSamodzielne prowadzenie księgowości.

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki temu, że swoje pieniądze ulokowałam w condohotelu w Wiśle nie muszę przejmować się sprawami papierkowymi, gdyż to operator Wisełki Apartamenty i Spa ma w swoich obowiązkach. Mieszkanie z mojej perspektywy jest bezobsługowe, gdyż ja mogę pracować lub wypoczywać na drugim końcu świata, a apartament jest wysprzątany, wszystkie usterki są likwidowane bez mojej wiedzy. A gdy ja chcę z niego skorzystać to robię to bez ograniczeń czasowych – jak chcę to mogę tam stacjonować kilka dni albo dłużej. Cenię sobie tą możliwość, bo dzięki niej będę mogła odwiedzać Wisłę tak często jak o tym wymarzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj