Samodzielne prowadzenie księgowości.

Chcesz być swoim własnym szefem, masz pomysł na biznes, masz entuzjazm i energię, jesteś gotowy na ciężką pracę i poświęcenie. Zakładasz własną firmę i z optymizmem patrzysz w przyszłość. I już na początku działalności musisz zmierzyć się z machiną urzędową…

Samodzielne prowadzenie księgowości.

Chcesz być swoim własnym szefem, masz pomysł na biznes, masz entuzjazm i energię, jesteś gotowy na ciężką pracę i poświęcenie. Zakładasz własną firmę i z optymizmem patrzysz w przyszłość. I już na początku działalności musisz zmierzyć się z machiną urzędową… Pomimo deklaracji z każdej strony, że nigdy jeszcze założenie i prowadzenie firmy nie było łatwiejsze, spraw do załatwienia jest sporo. Urząd Skarbowy, ZUS, pomimo znacznej poprawy jakości usług, wciąż potrafi nas zaskoczyć, rzadko pozytywnie… Znajomość obowiązujących przepisów jest obligatoryjna, ale jeśli czasem sami urzędnicy gubią się w ich interpretacji, to jak ma się czuć mały przedsiębiorca? Niepewnie, co najmniej.

Czy to się opłaca?

Założenie i prowadzenie własnej firmy wiąże się na początku ze sporymi nakładami finansowymi. Inwestujemy w sprzęt, jeśli go potrzebujemy, materiały, lokal, jego wyposażenie, działania promujące naszą firmę. Wydatki rosną, a doliczyć do tego należy jeszcze koszty prowadzenia działalności w postaci zobowiązań podatkowych i składek ZUS. Szukając oszczędności, by zwiększyć rentowność firmy, przedsiębiorcy, szczególnie mali, często sami decydują się zająć wszystkimi aspektami prowadzenia firmy, także tymi formalnymi. Ale czy to się opłaca?

Dobry księgowy to skarb

Samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy wiąże się z koniecznością znajomości obowiązujących przepisów i śledzeniem zmian, jakie w nich następują. Zawsze możemy skorzystać, w przypadku wątpliwości, z informacji uzyskanej w Urzędzie Skarbowym, czy ZUS-ie, ale warto także zasięgnąć opinii podmiotów niezależnych od tych organów, np. doświadczonego księgowego, który może doradzić korzystniejsze rozwiązania. Watro także skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego, gdy nasza firma zaczyna się rozwijać, zwiększamy zakres działalności, wchodzimy na nowe rynki lub planujemy starać się o z dofinansowania z budżetu UE. Zlecając prowadzenie księgowości profesjonalistom, zyskujemy przede wszystkim gwarancję poprawności prowadzonych spraw księgowo – kadrowych, co jest niezwykle istotne z prawnego punktu widzenia. Jednak dominującą korzyścią jest czas, jaki zyskujemy na zajęcie się rozwojem firmy. Pamiętać trzeba, że zlecenie prowadzenia spraw finansowo- podatkowych zewnętrznej firmie nie zwalnia nas z odpowiedzialności za poprawność wszelkich rozliczeń. Dlatego istotną kwestią jest wybranie biura rachunkowego o dobrej opinii i posiadającego odpowiednie ubezpieczenie OC.

Samodzielne prowadzenie księgowości to z pewnością oszczędność finansowa, jednak często okazuje się to tylko pozornie korzystnym rozwiązaniem. Przepisy wciąż się zmieniają, a ich interpretacja nastręcza problemów często samym urzędnikom. Ważna jest ich dogłębna znajomość, swoboda w poruszaniu się w tej materii, doświadczenie nabyte wieloletnią pracą i umiejętność znalezienia najkorzystniejszego z punktu widzenia przedsiębiorcy rozwiązania. To główne zalety firm profesjonalnie zajmujących się prowadzeniem księgowości. Wydatki ponoszone na usługi biura księgowego często zwracają się w postaci zwiększonych zysków przynoszonych z racji korzystania z przysługujących odliczeń, ulg czy dofinansowań. W ostatecznym rozrachunku zlecenie prowadzenia księgowości fachowcom naprawdę się opłaca.

Biuro Rachunkowe Katrines Rzeszów

https://www.katrines.pl/

Tel: 512-464-046, 505-816-108

Poprzedni artykułInwestowanie w nieruchomości – bezpieczna lokata kapitału?
Następny artykułW jaki sposób zmienić dostawcę prądu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj